Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrimde iki ayaklılık çıkmazı var mıdır?

Merhabalar evrim teorisi insanlarin iki ayakli olmasını açıklayamıyor deniyor bu dogrumudur bazı evrimci biyologlarda insanın iki ayaklı olması ni evrim açıklayamıyor ve bir sır diyorlar bu dogrumudur simdiden tesekkurler

2
Anonim 0
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Soruda belirttiğiniz tamamen yanlıştır. 2 ayak üzerine evrimleşmemizin bize sağladığı avantajlar ve dezavantajlar vardır avantajlarına değineceğim:

İki ayak üzerinde yürümenin Australopithecus ile başladığı bilinmektedir. Ancak, hangi nedenle ortaya çıktığı konusunda değişik görüşler bulunmaktadır. Bu konuda, iki ayak üzerinde yürümenin sağladığı avantajları gözden geçirmek yararlı olacaktır.

1) Vücut ısısının düşürülmesi amacıyla, yere paralel olan ve hem güneşten gelen; hem de yerden yansıyan ışınlara maruz kalan gövde dik duruma gelerek, bir taraftan daha fazla rüzgar alması temin edilirken; diğer taraftan daha az radyasyona maruz kalması sağlanmış olmaktadır.

2) İki ayak üzerinde yürüme, dört ayak üzerinde yürümeye göre daha az enerji gerektirmektedir.

3) Güvenlik ve beslenme gereksinimlerini daha iyi karşılayabilmek için gövdenin arka ayaklar üzerinde yükselmesiyle, düşmanını ve avını daha rahat görerek; düşmanlarına karşı daha heybetli görünme avantajı elde etmiş olmaktadır.

4) Bu avantajlar yanında, iki ayak üzerinde yürümenin bir gereksinime bağlı olarak geliştiğini ileri sürenler de bulunmaktadır. Bu görüşü savunanlara göre iki ayak üzerinde yürüme, Australopithecus 'un ellerini kullanma gereksinimi sonucunda ortaya çıkmıştır. Yavrunun taşınması ve bakımı; yemeğin hazırlanması ve yuvada yapılması gereken diğer işler için ellerin serbest kalması gerekmiş ve iki ayak üzerinde yürüme evrimleşmiştir.

Ancak, bu yöndeki evrim henüz tamamlanmamıştır. Orta yaşın üzerindeki, özellikle şişman insanlarda görülen bel ve sırt ağrıları, disk kaymaları ve diz ağrıları bu yöndeki evrimin tamamlanmadığının işaretleridir. İnsanda sakral bölgede gerçekleştirilen operasyonlardan sonra yara yerinin geç kapanması da kuyruğun kaybedilmesi yolundaki evrimin henüz tamamlanmadığının göstergesidir.

2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • biyologlar.com. İki Ayak Üzerinde Yürümenin Gelişmesi. (30 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2021. Alındığı Yer: biyologlar.com | Arşiv Bağlantısı

Merhabalar,

Evrim sürecinde insan şu anki halini almadan önce, bilindiği gibi dört ayak üzerinde yaşamını sürdürüyordu. Yani benzetme yapacak olursak, şu anki maymunlar ne durumda ise ona yakın bir durumdaydık diyebiliriz. Örneğin insanların kalça kısımlarında kuyruk sokumu bölümü vardır, bu da insanların hayvanlar gibi kuyruğu ve bu kuyruğun diğer canlılarda olduğu gibi insanlarda dengeyi sağladığı düşünülüyor ancak iki ayak üzerinde durmaya başladıkça denge mekanizmasının farklılaşması sonucu bu kuyruğun köreldiği yönünde tahminler mevcut.

Peki neden insanlar dört ayak üzerinde iken iki ayak üzerinde durma ihtiyacı duydu?

Bilindiği gibi eski çağlarda yaşayan evrimleşmemiş insanlar dört ayak üzerinde yaşamlarını sürdürüyordu. Fakat bu diğer canlılara göre bazı dezavantajları beraberinde getiriyor, örneğin günümüze uyarlayacak olursak dört ayak üzerinde yaşayan bir insanın karşısına aslan çıksarsa, aslan kolaylıkla pençelerini kullanarak insanı öldürür. Bunun getirdiği tehlike ile insan ellerini kullanmayı öğrendiği aletler, silahlar vb. eşyalar üreterek kendini savunabildiği yönünde iddialar mevcut. Yani insanın iki ayak üzerinde yürümeye başlamasının en büyük etkeni savunma ve alet kullanımı olabilir. Ek olarak tahminlere göre ilk kez bu eylemi sergileyen insan türünün Homoerectus olduğu bulunan fosillerden anlaşılmıştır ve homoerectus türünün soyu tükenmiştir. Bazı tahminlere göre Homo Erectus türü Homo Sapien türüne evrimleşmiştir fakat aynı zamanda bu türün Homo Rhodesiensise'e evrimleştiği ardından o türün de Homo Sapien'e evrimleştiği düşünülmektedir.

Evrim bizim Homo Sapien aşamasına gelene kadar, dört ayak üzerinde durduğumuzu, kuyruğumuzun olduğunu tarihe bıraktığı fosiller ile açıkça gösteriyor. Sır kısmına gelecek olursak, bu olayın "sır" olduğunun söylenmesinin sebebi, insanın nasıl ve neden dört ayak üzerinden iki ayak üzerine evrimleştiğini tam belirleyememiş olmamızdan kaynaklanabilir. Yani işin içerisine, savunma, üreme, yavru bakımı, coğrafik değişimler, alet kullanımı gibi bir çok olasılık giriyor.

Belirtmek isterim ki, bu konuya en çok verilen örnek; bir sandalye veya koltukta çok uzun süre oturduğumuz zaman belimizin ağrımasıdır.

Yukarıda yazmış olduğum yazıda bu konu ile ilgili zamanında yaptığım araştırmaların bir kısmını size aktardım. Yanlış veya eksik olduğum bir kısım var ise düzeltiniz.

Saygılarımla.

0
Paylaş
0

Kaynaklar

  • A. Bell, C. Macfarguhar. (Ansiklopedi, 1986). AnaBritannica.
  • P. Larousse. (Ansiklopedi, 1993). Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et