Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Evrimde günümüz insanına en yakın nokta, kaç sene öncesidir?

arkadaşlar merak ediyorum, evrimde günümüz insanına en çok benzeyen nokta(gerek fiziksel gerek zekasal) hangi zamandır, kaç sene öncesidir? Cevap verirseniz mutlu olurum şimdiden teşekkürler :)
482 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Kadir Toykan Özdoğan
Paleogenetikle uğraşan Antropolog

Merhaba,

Modern insana benzerliği fiziksel veya zihinselden ziyade genetikle açıklamaya çalışmak daha doğru sonuçlar verebilir. Ayrıca fiziksel ve zihinsel özelliklerin evrimi eş zamanlı ilerlemek zorunda değil. Yani ikisi için belirtilecek "nokta" da farklı olabilir.

Bu soruya en yakın olarak düşünebildiğim şekilde "Günümüz insanlarının tamamına birden en çok benzeyen insan grubu ne zaman yaşamıştır?" gibi sorarsak. Cevabı; günümüz modern insan gruplarının atalarının ayrılmaya başlamadan önce oluşturduğu, "ortak atasal" diyebileceğimiz, popülasyon olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

2017 yılında yapılan bir çalışma, bu popülasyonun 350 ile 260 bin yıl öncesinde yaşadığına dair kanıtlar sunuyor (Schlebusch ve ark., 2017).

Bunun dışında bir nokta belirleyebilmek oldukça zor. Örneğin Fas'ta bulunan ve bilinen ilk Homo sapiens olarak tanımlanan 300 bin yıllık Jubel Irhoud fosili, her ne kadar bu dönemde modern insanların varlığını gösteriyor olsa da, daha öncesinde de bu fosilin özelliklerine benzer özelliklere sahip belki de "modern insan" diyebileceğimiz insan gruplarının yaşamış olabileciğini de düşünmemiz gerekiyor.

Sonuç olarak cevap şimdilik 350-250 bin yıl öncesinde bir dönem gibi görünüyor.

Umarım faydalı olmuştur!

243 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Southern African Ancient Genomes Estimate Modern Human Divergence To 350,000 To 260,000 Years Ago. (2 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 2 Ekim 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İsmet Tüptük
İsmet Tüptük
2,206 UP
Öğrenci

Bundan yaklaşık 200.000 yıl önce anatomik olarak bize çok benzeyen ilk homo sapiens alt türü (homo sapiens idaltu) ortaya çıktı. Anatomik olarak bize çok benzeseler de günümüz modern insanının sahip olduğu soyut ve sembolik düşünme yeteneğine sahip değildiler bu sebeple kendilerini bir ırk, bir topluluk mensubu veya bir ordunun parçası olarak görmüyorlardı.Mesela türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde daha önce hiç görmediğim veya hiç alakam olmayan birsürü insan var. Fakat ikimiz de kendimizi türk milletinin bir bireyi olarak görüyoruz. Birbirini hiç tanımayan iki asker aynı ulusun parçası oldukları için savaşta birbirlerine destek olabilirler. İşte homo sapiens'i diğer homo türlerinden ayrı kılan şey bu bilincin oluşmasıdır(bilişsel devrim). Bilişsel devrimin gerçekleşmesi (homo sapiens'in sembolik düşünmeye bşlaması) yaklaşık 70.000 yıl öncesidir. Yani homo sapiens'in bu kadar gelişmesine sebep olan faktörler bu dönemde ortaya çıkmıştır. Yani günümüz insanına anatomik olarak çok benzeyen ama bahsettiğim düşünsel yeteneklerden yoksun olan homo sapiens alt türü homo sapiens idaltu (ilk doğan demektir)'dur. Eğer bir tür ismi verecek olursak homo sapiens idaltu' yu sana örnek verebilirim. Ama unutmamak gerekir ki her nesil bir öncekinden biraz daha farklıdır. Yeni türler nesilden nesile ufak değişikliklerle oluşur. Evrimin milyonlarca yıllık bir süreç olmasının sebebi budur

192 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Eylül Yılmaz
Eylül Yılmaz
1,900 UP
öğrenci

Milyonlarca yıl gerektiren evrimi ne yazık ki kısa bir sürece indirgeyip gözlemlemek mümkün değil. Ancak evrim ortama uyum sağlayabilmek adına her zaman ve her yerde gerçekleşir,evrim durağan bir süreç değildir, şu anda evrimin son basamağında olduğumuzu düşünmek hatalı bir görüştür. Şu anda zaten gerçekleşiyor. Her yeni nesil, ata nesilden birazcık farklı.

Atalarımızın fiziksel görünüşlerini merak ediyorsan aşağıda bıraktığım evrim ağacının müthiş yazısını okuyup görselleri inceleyebilirsin.

Tüm Reklamları Kapat

164 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (28 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 28 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close