Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrimde günümüz insanına en yakın nokta, kaç sene öncesidir?

arkadaşlar merak ediyorum, evrimde günümüz insanına en çok benzeyen nokta(gerek fiziksel gerek zekasal) hangi zamandır, kaç sene öncesidir? Cevap verirseniz mutlu olurum şimdiden teşekkürler :)

3
Anonim 0
441 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhaba,

Modern insana benzerliği fiziksel veya zihinselden ziyade genetikle açıklamaya çalışmak daha doğru sonuçlar verebilir. Ayrıca fiziksel ve zihinsel özelliklerin evrimi eş zamanlı ilerlemek zorunda değil. Yani ikisi için belirtilecek "nokta" da farklı olabilir.

Bu soruya en yakın olarak düşünebildiğim şekilde "Günümüz insanlarının tamamına birden en çok benzeyen insan grubu ne zaman yaşamıştır?" gibi sorarsak. Cevabı; günümüz modern insan gruplarının atalarının ayrılmaya başlamadan önce oluşturduğu, "ortak atasal" diyebileceğimiz, popülasyon olabilir.

2017 yılında yapılan bir çalışma, bu popülasyonun 350 ile 260 bin yıl öncesinde yaşadığına dair kanıtlar sunuyor (Schlebusch ve ark., 2017).

Bunun dışında bir nokta belirleyebilmek oldukça zor. Örneğin Fas'ta bulunan ve bilinen ilk Homo sapiens olarak tanımlanan 300 bin yıllık Jubel Irhoud fosili, her ne kadar bu dönemde modern insanların varlığını gösteriyor olsa da, daha öncesinde de bu fosilin özelliklerine benzer özelliklere sahip belki de "modern insan" diyebileceğimiz insan gruplarının yaşamış olabileciğini de düşünmemiz gerekiyor.

Sonuç olarak cevap şimdilik 350-250 bin yıl öncesinde bir dönem gibi görünüyor.

Umarım faydalı olmuştur!

288 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
2
Paylaş
2
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Southern African Ancient Genomes Estimate Modern Human Divergence To 350,000 To 260,000 Years Ago. (02 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 02 Ekim 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Bundan yaklaşık 200.000 yıl önce anatomik olarak bize çok benzeyen ilk homo sapiens alt türü (homo sapiens idaltu) ortaya çıktı. Anatomik olarak bize çok benzeseler de günümüz modern insanının sahip olduğu soyut ve sembolik düşünme yeteneğine sahip değildiler bu sebeple kendilerini bir ırk, bir topluluk mensubu veya bir ordunun parçası olarak görmüyorlardı.Mesela türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde daha önce hiç görmediğim veya hiç alakam olmayan birsürü insan var. Fakat ikimiz de kendimizi türk milletinin bir bireyi olarak görüyoruz. Birbirini hiç tanımayan iki asker aynı ulusun parçası oldukları için savaşta birbirlerine destek olabilirler. İşte homo sapiens'i diğer homo türlerinden ayrı kılan şey bu bilincin oluşmasıdır(bilişsel devrim). Bilişsel devrimin gerçekleşmesi (homo sapiens'in sembolik düşünmeye bşlaması) yaklaşık 70.000 yıl öncesidir. Yani homo sapiens'in bu kadar gelişmesine sebep olan faktörler bu dönemde ortaya çıkmıştır. Yani günümüz insanına anatomik olarak çok benzeyen ama bahsettiğim düşünsel yeteneklerden yoksun olan homo sapiens alt türü homo sapiens idaltu (ilk doğan demektir)'dur. Eğer bir tür ismi verecek olursak homo sapiens idaltu' yu sana örnek verebilirim. Ama unutmamak gerekir ki her nesil bir öncekinden biraz daha farklıdır. Yeni türler nesilden nesile ufak değişikliklerle oluşur. Evrimin milyonlarca yıllık bir süreç olmasının sebebi budur

252 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
0
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Milyonlarca yıl gerektiren evrimi ne yazık ki kısa bir sürece indirgeyip gözlemlemek mümkün değil. Ancak evrim ortama uyum sağlayabilmek adına her zaman ve her yerde gerçekleşir,evrim durağan bir süreç değildir, şu anda evrimin son basamağında olduğumuzu düşünmek hatalı bir görüştür. Şu anda zaten gerçekleşiyor. Her yeni nesil, ata nesilden birazcık farklı.

Atalarımızın fiziksel görünüşlerini merak ediyorsan aşağıda bıraktığım evrim ağacının müthiş yazısını okuyup görselleri inceleyebilirsin.

159 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et