Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Momentym Keylani
Momentym Keylani
2,448 UP
Üye
0

Evrim ve entropi arasındaki ilişki nedir?

374 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
254K UP
Krononot

Termodinamik yasalar, evrende hüküm süren temel yasalardır ve herşeyle alakalı ve irtibatlı.

Bu nedenle canlılığın oluşumu ve gelişimi de bundan bağımsız düşünülemez.

Doğada kararlılığa geçiş ile düzensizlik artışı arasında bir süreç var. Gezegenlerin oluşumu da, fiziksel etkileşimin daha kararlı hale geçmesi, entropide bu geçişteki olasılıkların sürekli olarak artarak düzensizliğin olasılıkların artışı mekanizması. Bu sayede toplam madde kararlı hale geçerken, hiçbir gezegen birbirine benzemiyor. Yapıların basitten komplekse geçiyormuş gibi görünmesi, sanki entropiye karşı, entropiyi yenen bir durum gibi görünse de, toplam entropi daima her zaman aksi olmayacak biçimde her koşulda kesinlikle artar.

Tüm Reklamları Kapat

Canlılığın oluşum da gezegenlerin oluşumu gibi bir süreç. Ancak biz henüz aklımızla bütün detaylarını anlayamadığımız için, fiziksel kanunlarla, kimyasal etkileşimlerle oluşması imkansız gibi geliyor. Aslında bu düşünce yapısıyla baktığımızda gerçekten imkansız. Çünkü biz o kadar kısa süredir varız, ve birey olarak da o kadar kısa yaşıyoruz ki, böylesi kompleks bir süreci anlayacak bilinç düzeyine ulaşmak hayal gibi. Daha temel fiziksel ihtiyaçlarını amaç edinecek seviyede yaşam şeklimiz. O nedenle kompleks ötesi geliyor bize canlılık, organizma yapısı ve en tepede de beyin.

Bütün canlılar, toplam entropiyi artırır. Düzenliliğini görece korumaya çalışan besinleri alarak, enerji üretir ve onları düzensiz hale getiririz. Toplam entropiyi en çok artıran yapılardan sayılırız. Yaşlanmamız temelde zamanla alakalı değil, bizim yanlış yaşam şeklimizin bedenimizdeki entropiyi tavan yaptırması. Biliyoruz ki genetik olarak verilmiş ömür 140 - 150 yıl. Ama biz yarısını ancak yaşıyoruz. Çünkü yaşamayı bile öğrenemedik.

Kimsenin birbirine benzememesi, biyokimyalarımızın, beyin konnektomlarımızın, kişilik karakterlerimizin farklı olması gibi şeylerin kaynağı bir yanıyla daima entropinin çeşitliliğe neden olması, düzensizliği artırmasıdır.

Evrimsel süreç, evren yok olana kadar entropi nedenli daima devam edecek.

195 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Https://Www.jstor.org/Stable/20863845?Seq=1#Page_Scan_Tab_Contents. (8 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 8 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close