Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrim ve entropi arasındaki ilişki nedir?

1
112 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Termodinamik yasalar, evrende hüküm süren temel yasalardır ve herşeyle alakalı ve irtibatlı.

Bu nedenle canlılığın oluşumu ve gelişimi de bundan bağımsız düşünülemez.

Doğada kararlılığa geçiş ile düzensizlik artışı arasında bir süreç var. Gezegenlerin oluşumu da, fiziksel etkileşimin daha kararlı hale geçmesi, entropide bu geçişteki olasılıkların sürekli olarak artarak düzensizliğin olasılıkların artışı mekanizması. Bu sayede toplam madde kararlı hale geçerken, hiçbir gezegen birbirine benzemiyor. Yapıların basitten komplekse geçiyormuş gibi görünmesi, sanki entropiye karşı, entropiyi yenen bir durum gibi görünse de, toplam entropi daima her zaman aksi olmayacak biçimde her koşulda kesinlikle artar.

Canlılığın oluşum da gezegenlerin oluşumu gibi bir süreç. Ancak biz henüz aklımızla bütün detaylarını anlayamadığımız için, fiziksel kanunlarla, kimyasal etkileşimlerle oluşması imkansız gibi geliyor. Aslında bu düşünce yapısıyla baktığımızda gerçekten imkansız. Çünkü biz o kadar kısa süredir varız, ve birey olarak da o kadar kısa yaşıyoruz ki, böylesi kompleks bir süreci anlayacak bilinç düzeyine ulaşmak hayal gibi. Daha temel fiziksel ihtiyaçlarını amaç edinecek seviyede yaşam şeklimiz. O nedenle kompleks ötesi geliyor bize canlılık, organizma yapısı ve en tepede de beyin.

Bütün canlılar, toplam entropiyi artırır. Düzenliliğini görece korumaya çalışan besinleri alarak, enerji üretir ve onları düzensiz hale getiririz. Toplam entropiyi en çok artıran yapılardan sayılırız. Yaşlanmamız temelde zamanla alakalı değil, bizim yanlış yaşam şeklimizin bedenimizdeki entropiyi tavan yaptırması. Biliyoruz ki genetik olarak verilmiş ömür 140 - 150 yıl. Ama biz yarısını ancak yaşıyoruz. Çünkü yaşamayı bile öğrenemedik.

Kimsenin birbirine benzememesi, biyokimyalarımızın, beyin konnektomlarımızın, kişilik karakterlerimizin farklı olması gibi şeylerin kaynağı bir yanıyla daima entropinin çeşitliliğe neden olması, düzensizliği artırmasıdır.

Evrimsel süreç, evren yok olana kadar entropi nedenli daima devam edecek.

172 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Https://Www.jstor.org/Stable/20863845?Seq=1#Page_Scan_Tab_Contents. (08 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 08 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın