Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim üzerine aşağıda bahsedilen herhangi bir deney yapılmış mıdır?

Evrimin gerçekliği üzerine deney yapan bir grup bilim insanının farelerin kuyruklarını keserek yeni farelerin üremesini sağlayıp yeni oluşan farelerin de kuyruklu olduğu gözlemesi şeklindeki bu kadar uzun bir süreç gerektiren ve aynı deneyin gözlemlenmesi ve doğrulanması adın diğer bilim insanlarına aktardığı herhangi bir deney var mıdır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Verdiğin örneğe bakacak olursak farelerin kuyruğunun kesilmesi onların hayatta kalmasına ve laboratuvar ortamında üremesine etki etmediği için genlere etki etmez. Eğer böyle bir durum geçerli olsaydı nesiller boyu sünnet edilen insanların penislerinde ufak değişimler olurdu. Artık fillerin bir kısmının kaçak fildişi avcılarının ve dolayısıyla fildişi ticareti kaynaklı fil ölümlerinin artması sebebiyle fillerin dişsiz doğmaya başladığıyla ilgili bir yazı okumuştum fakat sadece dişleri olan filler avlandığından bu yaşama şansını etkiler ve nesilden nesile aktarılabilir. Fakat verdiğin örnekteki deney fareleri için bu durum geçerli değildir. Soruna gelecek olursak evrimin moleküler düzeyde kanıtlandığına dair birkaç haber/makale okumuştum.

Bahsettiğim konular. https://www.google.com/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/dunya/evrim-teorisi-molekuler-duzeyde-ispatlandi-4222682. https://evrimagaci.org/filler-80-yildir-giderek-dissiz-olacak-sekilde-evrimlesiyorlar-sebebi-insanlar-tarafindan-avlanma-179

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta korkulacak hiçbir şey yoktur. Sadece anlaşılacak şeyler vardır. Şimdi, anlamak zamanıdır. Böylelikle daha az sayıda şeyden korkabiliriz.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder