Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Lenski Deneyi'nde Sitrat Sindiriminin Evrimi

Lenski Deneyi'nde Sitrat Sindiriminin Evrimi
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Lenski Deneyi, evrimin gözle görülebilir olduğunu ve doğada gerçekten işlediğini gösteren ikonik deneylerden biridir. Lenski Deneyi gibi sayısız deney yapılarak evrimin bilimsel geçerliliği ispatlanmıştır; ancak bu deneyin her zaman ayrı bir yeri olacaktır. Daha fazlasını buradan öğrenebilirsiniz.

Lenski deneyinde sitrat alımından sorumlu mutasyonlar bulundu. E. coli'ler oksijensiz ortamda sitratı hücre içine alıp kolaylıkla sindirebildikleri halde, bunu oksijenli ortamda yapamıyorlar. Bunun nedeni bir takım baskılama mekanizmalarının CitT geninin ekspresyonunu (ifadesini) oksijen varlığında baskılaması. 

Oksijenli ortamda da sitratı hücre içine alabilen mutant suşların (soy hatlarının) sırrı ise CitT geninin oksijen varken de ifade edilebiliyor olması. Bu mutant suşlar, bu yeteneklerini öncül bir gen duplikasyonuna borçludur. Deneyde, CitT genini de içeren bir segment yanındaki genlerle beraber duplikasyona uğradığı görüldü. Daha sonra, ilave CitT kopyası duplikasyon sonucunda komşu bir genin promoterının (bir genin okunmasını başlatan kısım) yanına gelmiştir. İşte bunun sonucunda, CitT geninin ilave kopyası komşu genin promoterını kullanarak oksijenin varlığında bile salgılanmaya başlamış. 

Lenski ve ekibi, bu ilk mutasyonun sitrat kullanma yeteneğinde oldukça küçük bir avantaj sağladığını belirtiyorlar. Erken nesillerde gerçekleşen öncül potansiyel nötrale-yakın mutasyon bu olmalıdır. Daha sonra, devamında gelen mutasyonlar ilave genin ekspresyonunu daha da artırıyor. Bazı suşlarda CitT geninin 9 kopyasını taşıyan bireylere bile rastlanması, sitrat sindirme özelliğinin kuvvetli pozitif seçilim altında olduğunu gösteriyor. Daha sonra yapılan detaylı araştırmalar, en avantajlı bakterilerin 4 kopya CitT taşıyanlar olduğunu belirlediler. 

Bilindiği gibi fazla kopya taşımak genomun gereksiz büyümesi demektir. Bakterilerde büyük genomlar bir süre sonra negatif etkilere sebep olacaktır zira büyük genomun replikasyonu uzun zaman alacağı için seçilim hemen kopyalanan kısa genomlardan yana olacaktır. Bu yüzden bakterilerde neredeyse hiçbir zaman yalancı genler ve intronlar bulunmaz. Büyük popülasyonları, genomlarının ezici çoğunluğunun sürüklenme yerine seçilim altında evrilmesini mecbur kılar. Bunun aksine üreme başarısı genom büyüklüğüne değil de, hayatta kalma şansına bağlı olan hayvanlarda, genomun büyük çoğunluğu ufak popülasyonlarının da etkisiyle nötral mutasyonların genetik sürüklenmesiyle evrimleşir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/09/2020 13:52:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1535

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Abd
Maske
Astrofotoğrafçılık
Ara Tür
Araştırma
Bakteri
Genel Görelilik
Uçuş
Kadın Doğum
Vegan
Işık Hızı
Devir
Sinir Hücresi
Viroloji
Kedigiller
Charles Darwin
Çin
Bağışıklık
Sinirbilim
Ara Geçiş Türleri
Genom
Güve
Ses Kaydı
Klinik Mikrobiyoloji
Kanser
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deneyim, bilimlerin anasıdır.”
Miguel de Cervantes
Geri Bildirim Gönder