Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrim simetriyi açıklar mı yoksa açıklayamaz mı?

Evrim açıklayamaz diyor twitterda bunu bir tartışmada görmüştüm. Hayvana hiçbir faydası olmadığını söylüyor ama birçok faydasını duymuştum. Bunu açıklayabilirmisiniz?

4
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Simetriyi sadece gözle vesaire sınırlayarak anlatmanız doğru değil. Hele ki iç organlarımızın da simetrik olmadığını söyleyerek olayı sadece fiziksel yarar boyutuna indirgemeniz hiç doğru değil. Simetri, eşeyli üremede mükemmelliğin ve kusursuzluğun ölçüsüdür. Hiçbir dişi, simetrisi bozuk bir erkekle çiftleşmek istemez. Her dişi, neslinin devamı için dünyaya daha mükemmel yavrular getirmek ister ve bunu da simetri ve güç algısıyla yapar. Bir erkek ne kadar güçlüyse ve görüşünüşü de ne kadar düzgünse (simetri), bir dişi tarafından tercih edilme şansı da o kadar yüksektir. İnsanlar olarak bizim de tercihlerimiz bu yönde değil midir? Kadınlar neden güzel olmak ister? Erkekler neden hem fiziksel hem de maddi bakımdan güçlü olmak ister. Tüm bunların sebebi; dünyaya daha sağlıklı, daha kusursuz, daha güçlü nesiller getirme içgüdümüzdür.

İkinci bir husus ise, doğanın hep en kısa yolu tercih etmesidir. Bu da gereksiz enerji harcamanın önüne geçer. Vücudumuzda simetri olmasaydı; beynimiz birbirinden farklı ama aynı organları, örneğin gözlerimizi ya da kulaklarımızı, yönetebilmek için daha fazla enerji harcamak zorunda kalacaktı. Enerjinin mümkün olduğunca yüksek düzeyde korunumu bir doğa kanunudur.

Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Öncelikle Twitter'daki gösterdiğininiz kişi hesabında Adnan Oktar ve kanalını paylaşıyor ve gündeme çıkmak için o günün TT'sinde ne varsa onları da en alta ekliyor. Yani Adnan Oktar'ın Twitter'daki bot "kediciği". Bunları dikkate almanıza bile gerek yok. İlgili konuya gelirsek zaten Evrim Ağacı'nda bununla ilgili içerikler var.

https://evrimagaci.org/canlilarda-neden-simetri-vardir-asimetrik-canlilar-var-midir-simetri-nasil-saglanir-115

https://evrimagaci.org/yuzlerimiz-kusursuz-simetriye-sahip-olsaydi-nasil-gorunurduk-2702

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Evrimin gerçekliğinden şüphemiz yok. Bugün etrafa baktığımızda her canlıya dikkat edersek evrimin sonuçları ile yüzleşiriz. Bahsettiğin Twitter kullanıcısı kendisine mantıklı cevap verenleri tek tek engellemiş. Yani böyle birini ciddiye alman senin hatan. :) Evrim Allah'ı inkar etmek için var sayılmış bir teoridir diyen birinin sözünü nasıl olur da ciddiye alırsın? :) Simetri hayvana fayda sağlar. Hatta fayda sağlamasa bile varlığı oldukça doğaldır. Sonuçta tek gözlü olsak 3 boyutlu olarak göremezdik. 2 gözümüz var ve bu sayede cisimleri 3 boyutlu olarak görüyoruz. Eğer gözlerimiz simetri olmasaydı gördüğümüz nesnenin yerini doğru saptayamazdık. Cahiller ile iletişimini kesmeni öneririm. Sonuçta bunun gibi binlercesi var ve her birine laf yetiştirmek zorunda değiliz. Biz peygamber değiliz ya. :)

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Efen'im şöyle arz edeyim.Evrim bir şeyleri açıklayan kurum değildir.Bilim insanları bir takım açıklayabildikleri olaylar silsilesine evrim adını vermişlerdir.Simetri özelliği hayvana fayda sağlamaz lafı bir kere doğru değildir.Neden,abicim hayvanın gözü yok mu? Görme olayı simetri olmadan oluşabiliyor mu? Oluşuyorsa subhanallah.

1
Teşekkür (3)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın