Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Evrim simetriyi açıklar mı yoksa açıklayamaz mı ?

Evrim açıklayamaz diyor twitterda bunu bir tartışmada görmüştüm. Hayvana hiçbir faydası olmadığını söylüyor ama birçok faydasını duymuştum. Bunu açıklayabilirmisiniz ?
381 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Neşe Selimoğlu
Neşe Selimoğlu / Akıl ve bilim yolcusu

Simetriyi sadece gözle vesaire sınırlayarak anlatmanız doğru değil. Hele ki iç organlarımızın da simetrik olmadığını söyleyerek olayı sadece fiziksel yarar boyutuna indirgemeniz hiç doğru değil. Simetri, eşeyli üremede mükemmelliğin ve kusursuzluğun ölçüsüdür. Hiçbir dişi, simetrisi bozuk bir erkekle çiftleşmek istemez. Her dişi, neslinin devamı için dünyaya daha mükemmel yavrular getirmek ister ve bunu da simetri ve güç algısıyla yapar. Bir erkek ne kadar güçlüyse ve görüşünüşü de ne kadar düzgünse (simetri), bir dişi tarafından tercih edilme şansı da o kadar yüksektir. İnsanlar olarak bizim de tercihlerimiz bu yönde değil midir? Kadınlar neden güzel olmak ister? Erkekler neden hem fiziksel hem de maddi bakımdan güçlü olmak ister. Tüm bunların sebebi; dünyaya daha sağlıklı, daha kusursuz, daha güçlü nesiller getirme içgüdümüzdür.

İkinci bir husus ise, doğanın hep en kısa yolu tercih etmesidir. Bu da gereksiz enerji harcamanın önüne geçer. Vücudumuzda simetri olmasaydı; beynimiz birbirinden farklı ama aynı organları, örneğin gözlerimizi ya da kulaklarımızı, yönetebilmek için daha fazla enerji harcamak zorunda kalacaktı. Enerjinin mümkün olduğunca yüksek düzeyde korunumu bir doğa kanunudur.

Tüm Reklamları Kapat

101 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
UNVANIM YOK BEYİM

Efen'im şöyle arz edeyim.Evrim bir şeyleri açıklayan kurum değildir.Bilim insanları bir takım açıklayabildikleri olaylar silsilesine evrim adını vermişlerdir.Simetri özelliği hayvana fayda sağlamaz lafı bir kere doğru değildir.Neden,abicim hayvanın gözü yok mu? Görme olayı simetri olmadan oluşabiliyor mu? Oluşuyorsa subhanallah.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
780K UP
Öğrenci-Okur

Öncelikle Twitter'daki gösterdiğininiz kişi hesabında Adnan Oktar ve kanalını paylaşıyor ve gündeme çıkmak için o günün TT'sinde ne varsa onları da en alta ekliyor. Yani Adnan Oktar'ın Twitter'daki bot "kediciği". Bunları dikkate almanıza bile gerek yok. İlgili konuya gelirsek zaten Evrim Ağacı'nda bununla ilgili içerikler var.

https://evrimagaci.org/canlilarda-neden-simetri-vardir-asimetrik-canlilar-var-midir-simetri-nasil-saglanir-115

Tüm Reklamları Kapat

https://evrimagaci.org/yuzlerimiz-kusursuz-simetriye-sahip-olsaydi-nasil-gorunurduk-2702

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Tamer Er
Tamer Er
19K UP
Psikolog

Evrimin gerçekliğinden şüphemiz yok. Bugün etrafa baktığımızda her canlıya dikkat edersek evrimin sonuçları ile yüzleşiriz. Bahsettiğin Twitter kullanıcısı kendisine mantıklı cevap verenleri tek tek engellemiş. Yani böyle birini ciddiye alman senin hatan. :) Evrim Allah'ı inkar etmek için var sayılmış bir teoridir diyen birinin sözünü nasıl olur da ciddiye alırsın? :) Simetri hayvana fayda sağlar. Hatta fayda sağlamasa bile varlığı oldukça doğaldır. Sonuçta tek gözlü olsak 3 boyutlu olarak göremezdik. 2 gözümüz var ve bu sayede cisimleri 3 boyutlu olarak görüyoruz. Eğer gözlerimiz simetri olmasaydı gördüğümüz nesnenin yerini doğru saptayamazdık. Cahiller ile iletişimini kesmeni öneririm. Sonuçta bunun gibi binlercesi var ve her birine laf yetiştirmek zorunda değiliz. Biz peygamber değiliz ya. :)

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close