Sorulara Dön
0
Felsefe

Evrim neden, dinler evrim yoktur demiyorken tanrı ve dinler yoktur diye bir iddiada bulunuyor?

Evrilme sürecimiz tanrıyı reddetme veya dinlerin yalanı gibi birşeyi göstermez türlerin evrimi tesadüfen ve sahipsiz olduklarını mı gösterir? Bunlar sadece hepsini irade ile yapan bir yaratıcının özelliği değilmi? Evrim tanrının yokluğuna delil olmadığı gibi bize onu tanıttırmış olmuyor mu? , sonuçta bütün bunları yapan sıfırdan yapmışta olabilir, türleri birbirinden çıkacak şekilde yapmış olabilir? Sadece bize onun iradesini göstermez mi?

3
527 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap
Orijinal Soru: Ne yani şimdi eğer bir Yaratıcının bilimsel olarak kanıtlanırsa evrim teorisi hatalı mı olacak?

18, 19 ve 20 yy hemen hemen herkes evren için yegane kuralın ve kurallar bütününün newton tarafından bulunan kütleçekim yasaları olarak kabul görmekteydi newton fiziğin babası olarak da ilan etmişti gel görelim ki 1915 vakitlerinde bir zatı muhterem çıksın ve newton yasaları herşeyi açıklamıyor desin ve onun kurallarının hem kapsayan hemde açıklayamadığı şeyler anlatan bir kuram ortaya attı GENEL görelilik ki bulan kişi ise bildiğimiz gibi albert einstein dır:

Kısaca burda demek istediğim bilim dünyasından her şeyin değişebilir olduğu monoton olmadığıdır. Evrim teorisi ise değişebilir yada eksik olan kısımlar doldurula bilir tanrı ortaya çıkıp evrim teorisi yanlış demez belki onun yerine şur da hata yaptınız orası şöyle olmalıdır geri kalan kısmı doğru bildiniz de diyebilir.

104 görüntülenme
5
Teşekkür (4)
Paylaş
5

Kaynaklar

Tanrı veya dinler boş hipotez gereği bilimde yok sayılır. Ama bu "Evrim veya bilim Tanrı yok dedi." demek değildir. Tanrı veya din konusu bilimin alanında değildir demektir. Felsefenin alanıdır. Evrim veya herhangi bir bilimsel gerçek Tanrı'nın varlığı veya yokluğu ile ilgili bir bilgi vermez. Evrim=ateizm değildir. Ama kişi Tanrı veya din kavramının bilimsel bir bilgi olan evrim ile çatıştığını veya çatışmadığını düşünebilir. Bu bilimin dışında felsefi bir sorundur zaten. Evrim, Tanrı'nın varlığı ile ilgili tartışmalardan bağımsızdır. Bu konu ile ilgili birçok içerik mevcut. Her birine bakmanızı öneririm.

https://evrimagaci.org/evrim-bilim-ve-inanc-bilim-icin-dinsizlik-sart-mi-367

https://evrimagaci.org/yaratilis-evrim-surekliligi-skalasi-scott-skalasi-evrimin-felsefi-yorum-surekliligi-5346

https://youtu.be/wbWPaFGpNBI

https://youtu.be/GLpNlACRkqA?t=369

https://youtu.be/PT6fLkB_rQ0?t=99

https://youtu.be/x13t2EGKHEw?t=585

https://evrimagaci.org/soru/evrim-teorisi-islam-dini-ile-celisir-mi-486#471 (İslam yazsa da din veya Tanrı olarak düşünebilirsiniz.)

421 görüntülenme
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Evrimin bir dünya görüşü, felsefe akımı olmadığını, bilimsel bir teori olduğunu kabul ederek konuya başlamak gerekiyor. Bu konuda düşüncemiz netleşmezse, evrim ile din i birbirinin karşısında iki varlık yorumu gibi algılama hatasına düşen ergenlere döneriz.

1- Evrim tanrı ve dinler yoktur mu diyor?

Evrimin ilgilendiği konu, tür içindeki genetik varyasyon geçiş süreci türleşme vs. Bilim disiplini içinde bir alan. Tanrı ve dinler ile uzaktan yakından ilgisi yok.

Bilimsel bulgu, üzerine anlam yüklenmeden literatüre geçer.

Kişi kendi inanış şekline göre bu bulgulara anlam yükler. Bilim bu anlamı kendisi yüklemez, bilim etiği buna izin vermez. Evrim sürecini tanrı yaratmıştır, ya da evrim süreci tanrının olmadığını göstermektedir gibi bir literal kayıt söz konusu olamaz.

Ama hayatı din temelli yorumlayan kişilerin, yaradanın insanı HOP diye bir anda yarattığını düşünme arzusu ve hayatı tanrısızlık ile yorumlayan zihinlerin bilimsel herhangi bir açıklamanın tanrının olmadığına delil olabileceği hezeyanları nedeniyle evrim teorisi ile din sanki iki ayrı uç noktaymış gibi algılanabilmekte.

2- Evrimsel mekanizmalar bir tanrının varlığını mı gösteriyor?

Bilimsel herhangi bir argüman üzerinden, tanrısal bir kanıt sunmak metodolojik bir hata olacaktır. İnanç, varoluşu yorumlama biçimidir - inançsızlık da tabii ki. Bu açıdan anlama dair bir sonucu temellendirirken bilimsel argümanı kanıt olarak gösteremeyiz. Sadece biz o argümana inanç ya da inançsızlık yorumunu sonradan yükler ve KABUL EDERİZ. Eğer herhangi bir şekilde KANIT söz konusu olsaydı, tanrı - tanrısızlık konularını tartışıyor olmazdık.

İnançlı bir kişi evrim teorisini yaradanın varlığına, onun yaratma biçimine delil olarak kabul edebilir. İnançsız biri de tanrısızlığa delil olarak kabul edebilir. Ancak bilimsel argümana yüklenen hiçbir anlam genellenemez. Hatta kişinin bu argüman üzerinden inanç-inançsızlığa gitme biçimi dahi ÖZNELdir.

Disiplinleri, disiplinlerin ürettiği argümanları kişisel yorumlar üzerinden değil, doğrudan kaynağından öğrenip analiz etmek, birey için bir gerekliliktir.

293 görüntülenme
4
Teşekkür (5)
Paylaş
4
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın