Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berkay Görür
Üye
8

Evrim Ağacı YouTube kanalı James Webb teleskobu hakkında neden hiç içerik paylaşmadı?

hem ilk fırlatıldığında hem sonrasında bu konu hakkında hiç içerik paylaşılmadı merak ettim
674 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap

Yani, her konuda hemen sıcağı sıcağına video yapmak gibi bir gayemiz yok; arada bir gündemi takip eden videolar atıyor olsak da biz daha ziyade uzun dönem faydasını koruyacak, eğitici (ve "kavramsal") videoları atmayı tercih ediyoruz. O nedenle sürekli gündem kovalama peşinde değiliz. Bir de videolarda zaten sağda solda bulunabilecek basit bilgileri vermek yerine, gündemle ilgisi olan daha ilginç bir noktayı yakaladığımızda video hazırlamaya çalışıyoruz. Dümdüz ansiklopedik bilgi sıralamaktan hoşlanmıyoruz.

Yine de bu tür ansiklopedik bilgilere ilgi duyuyorsanız, 2021 yılında James Webb Uzay Teleskobu hakkında çok kapsamlı bir yazı yayınlamıştık, buradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca Instagram gibi sosyal medya hesaplarımızda konuyla ilgili gelişmeler olduğunda bunları (olabildiğince) paylaşıyoruz. Bir örnek burada.

Tüm Reklamları Kapat

Merak ediyorsanız, Lagrange Noktaları hakkında bir video planlıyoruz. Orada da JWST'den bahsedeceğiz. Ama direkt olarak JWST şunu yapabilir, böyle harikadır, böyle güzeldir gibi bir video planımız bulunmuyor (bir ara JWST'nin korsanlar tarafından tehdit edildiğiyle ilgili bir video planlamıştık ama çok da ciddi bir tehdit olmadığına kanaat getirerek iptal ettik).

174 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
28
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

Merhaba,

James webb teleskobu yeni bir içerik paylaşımında bulundu . Yaklaşık 1 hafta önce büyük macellan bulutun detaylı fotoğrafını çekti.

Spitzer irac teleskobunun daha once çektiği fotoğraf ile karşılaştırılınca olağan üstü bir çözünürlük olduğu görüldü.

Tüm Reklamları Kapat

[1]

Kaynaklar

 1. youtu.be, et al. James Web Telescope Test Images Exceed Explanations. (12 Mayıs 2022). Alındığı Tarih: 14 Mayıs 2022. Alındığı Yer: youtu.be | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close