Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Evrenin oluşumu ile ilgili hiçbir bilgim yok, nereden başlamalıyım?

Evrenin oluşumuyla ilgilenmek istiyorum fakat daha temel fizik kanunlarını bile bilmiyorum. Tam burada sizden yardım istiyorum, bu hevesimi hobi olarak öğrenmek istiyorum ve nereden başlayacağımı bilmiyorum. Hiçbir şey bilmeyen birisine önerebileceğiniz kitaplar-kaynaklar varsa alabilirim (İngilizce biliyorum, yabancı kaynak da olur)
245 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Hiç zorluk çekmeyeceksiniz çünkü bu konuda bir çok kaynak var. Hatta artık büyük patlama kuramı üzerine tüm bilim camiası hemfikir olduğu için en yüzeysel ve güvenilmez internet sitesinden bile bilgi almaya çalışsanız, çok farklı ve yanlış açıklamalara rastlamıyorsunuz. Yani gayet tembelce google'a büyük patlama nasıl oldu yazsanız, çıkacak makalelerin çoğu birbiri ile tutarlı olacaktır.

Ancak tabii ki büyük patlamayı instagramdan öğrenmenizi önerecek değiliz ki bu konuda başvuracağınız ilk kişi Stephen Hawking olabilir. Onun kitapları, kozmoloji üzerine birçok temel bilgiyi bize anlaşılır biçimde sunuyor.

Ama ondan da önce temel fizik okusanız işiniz kolaylaşır. Ve hatta ondan da önce, kısaca da olsa bilim nedir, fizik nedir, kozmoloji nedir diye okumalar yapsanız daha da kolayca her şeyi anlamlandırabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Ve aslında ben, bir çok bilimsever arkadaşımın muhtemel önerisinin aksine, konuyu okumaya, güçlü bilimsel kaynaklardan önce popüler ve çok da ciddiyeti olmayan kaynaklardan başlamanızı öneririm. İnstagramla Hawking'in ortasında yer alan bölge[1] yani. Çünkü güvenilir bilimsel kaynaklar kaçınılmaz olarak peşinen bir bilim kültürünüzün olduğunu, bilimsel literatüre ve temel fizik kuramlarına kişiliklerine ve hatta bilim tarihindeki önemli kırılmalara hâkim olduğunuzu varsayarak konuşurlar. Elbette onlardan besleneceğiz ve besleniyoruz ama bence başlangıç için doğru yer orası değil. Varılacak nokta orası.

Sitemizde bu konuda harika bir yazı dizisi var. Aşağıda linkini vereceğim. O makaleler gerçekten harikalar. Mutlaka okuyunuz.

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. Fizik - Yazı Dizileri | Evrim Ağacı - Karanlığı Bilimle Fethet!. Alındığı Tarih: 24 Kasım 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close