Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Recep Taha Ayvaz
Recep Taha Ayvaz
1,455 UP
Üye
0

Evrenin iki ucundaki o terlikler, eldivenler, madeni paralar tam olarak ne ve nasıl "aynı anda" birbirlerini etkileyebiliyorlar?

Popüler örnek olan "evrenin iki ucunda bile olsa birinin özelliğini bildiğimizde ötekinin de özelliği anında belli olur" örneğinde evrenin iki ucundaki şeyler tam olarak ne? Aynı atomun elektronları mı yoksa tamamen rastgele elektronlar mı yoksa atomlar mı ? Nedir bunlar ve aynı anda değiştiğini nasıl biliyoruz ? Ekteki videoyu 2 kere izledim :(
214 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Veysel Aksu
Veysel Aksu
57K UP
Okur

Evrenin iki ucu derken aslında örnek olarak veriyoruz, burada demeye çalıştığımız şey konu dolanıklık olduğunda mesafenin bir önemi yok. Dolanık olan şeyler parçacıklar ve biraz daha farklı şeyler olabiliyor. Mesela şu ana kadar fotonlarla, neutronlarla, elektronlarla, moleküllerle, küçük elmaslarla ve Buckminster fullerenlerle Kuantum dolanıklık deneysel olarak gösterildi. Ayrıca şunu söylemeliyim ki dolanıklık durumunda olan parçacıklar aslında tek sistem olarak görülüyor. Yani bir sistemin iki parçası diyebiliriz. Mesafe ne olursa olsun birini ölçtüğümüzde diğeri ilk ölçülen parçacıkla bağlantılı olarak ortaya çıkıyor (Mesela biri + ölçüldü diğeri - oluyor.) ama tabikide bu parçacıklar arasında iletişim yok. Işık hızı vs. geçilmiyor. Bunların bu şekilde olmasının sebebi dediğim gibi tek bir sistem olmaları. Dolanık parçacıkların kuantum durumları birbirlerinden bağımsız olarak açıklanamıyor.[1]

https://evrimagaci.org/kuantum-dolaniklik-nedir-elektronlar-veya-fotonlar-arasinda-dolaniklik-nasil-saglanir-12183

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Quantum Entanglement. (19 Aralık 2001). Alındığı Tarih: 14 Ekim 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close