Puan Ver
0
Puan Ver

Evrenin genişlemesini hubble değilde slipher mi buldu?

Hubble ne yaptı peki?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
1 Cevap
  • Vesto Slipher, uzak galaksilerdeki ışığın kırmızıya kaydığını keşfetti. 1912
  • Alexander Friedmann, Einstein'ın alan denklemlerini kullanarak, evrenin genişlediğine dair teorik kanıtlar ortaya koydu. 1922
  • Georges Lemaître, teorik olarak bağımsız bir şekilde Friedmann ile aynı sonuca ulaştı. 1927
  • Edwin Powell Hubble, Lemaître'nin bulgularını gözlemsel olarak doğruladı. 1929

Evrenin genişlediğine dair teoriler olsa da, bulguları ilk doğrulayan kişi Hubble'dır. Buna rağmen adının bu kadar duyulmasının asıl sebebi; Big Bang teorisinin en büyük ispatçılarından olmasıdır.

Evrenin genişlediğini gözlemlemek, zamanı geri sardığımızda, bir zamanlar bütün cisimlerin, bir arada, sıfır hacim ve sonsuz yoğunlukta olmaları gerektiği sonucunu doğurmuştur. Big Bang de, evrenin bu sonsuz yoğunluktan doğduğunu söyler.

İşte Hubble, insanoğlunun bu en büyük ve tartışmalı sorularından birine kanıt bulmuştur. Böylelikle, Big Bang teorisi de genel kabul görmüş oldu.

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kesin bir şekilde inanmak için, şüphe ile başlamamız gerekir.”
Stanislaw Leszczynski
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder