Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Evrenin genişlemesi ışık hızına ulaşırsa ne olur?

Evren gittikçe hızlanarak genişliyor ise mutlaka günün birinde bu genişleme hızı ışık hızına ulaşır mı? Ve eğer ki ulaşrısa evrene ne olur?
330 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Konu hakkında bazı bilgi eksiklikleriniz var. Onları tamamlarsak sorunuza zaten cevap bulmuş olacağız.

Birincisi evren, ışıktan onlarca kat daha büyük bir hızla genişliyor zaten. O bahsettiğiniz, genişleme hızının ışık hızına ulaşması durumu çoktan gerçekleşti.

İkincisi, evrenin genişleme hızı, evrenin yer yerinde aynı değil. Biz Dünya olarak şu an, bizden 13 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiden ışık hızının üzerine bir hızla uzaklaşıyoruz. Kendinizi, ışık hızında gidiyor gibi hissediyor musunuz? Elbette hayır. Neden? Çünkü evrenin genişleme dinamiğinin temelinde uzaklık kavramı yatıyor. Evrendeki tüm cisimler birbirinden uzaklaşıyor ve birbirlerinden ne kadar uzak iseler de o kadar hızlı uzaklaşıyorlar. Yani bizden, atıyorum 1000 birim uzaklıktaki cisim 1000 birim hızla uzaklaşırken 2000 birim uzaklıktaki cisim de 2000 birim hızla uzaklaşıyor. Bu formülü, 13 milyar ışık yılı uzaklığa uygularsak görüyoruz ki oradaki bir cisim bizden, ışık hızından çok daha yüksek bir hızla uzaklaşıyor. Tıpkı bizim ondan aynı hızda uzaklaştığımız gibi.

Tüm Reklamları Kapat

E hani hiç bir cisim ışık hızına ulaşamazdı? E hani ışık hızına ulaşınca madde enerjiye dönüşürdü? E hani moleküllerine ayrılırdı vs? Bu soruların cevabını yukarıda verdim: Kendinizi, ışık hızında hareket ediyor gibi hissediyor musunuz? Hayır. Çünkü, 13 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir cisimden ışık hızı ile uzaklaşmamız, olduğumuz yerde ışık hızı ile gittiğimiz anlamına gelmiyor.

Evrenin genişleme dinamikleri ve bunun ortaya çıkardığı durumlar elbette uzun bir konu. Size en kısa haliyle böyle cevap verebilirim.

175 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close