Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Evrenin bilimsel olarak ilk nedeni ne?

Bu konuyu bilimsel olarak gerçekten çok merak etsem de gram bilgim yok. evrenin neden var olduğunu/ilk nedenin ne olduğunu yani en basit tabiri ile evrenin başlatan şey ne sorusunun bilimsel cevabını, 0 bilgisi olan birine anlatır gibi anlatır mısınız? şimdiden teşekkür ederim
391 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Bu sorunun cevabını, sıfır bilgisi olan birine vermek zor. Çünkü siz bilimsel bir soru soruyorsunuz ama aslında sizi aydınlatacak olan cevap bilimsel değil, felsefi. Sorunuzun içinde, hemen hepimizin içine düştüğü hatalı bir ön kabul var. Onu açıklamak gerekli.

Evreni başlatan şeyin ne olduğu ile "Evren neden var?" sorusu farklı sorular. Bilimsel olarak evren nasıl ortaya çıktı sorusunun cevabını henüz bilmiyoruz. Evren, boyutsuz bir noktadan (tekillik deniyor) çok küçük bir zaman diliminde inanılmaz bir hızla genişleyerek oluştu. Buna büyük patlama diyoruz. Bu doğumu tetikleyen şey neydi, bu soru henüz cevapsız.

Hatalı ön kabule gelince: Sorunuzdaki "neden" vurgusu. Bu, felsefi ve aslında bilimsel olarak anlamsız bir soru. Neden dediğimiz şey insani bir sorgulama ve duygulanma biçimi. Bir amaç, bir niyet, bir süreç vs. içeren bir olgu. Yani evren sanki bir amaç için ortaya çıktı gibi. Ben size bugün, bir matematiksel formül ve fizik biliminin esaslarını içeren bir açıklama ile evrenin ortaya çıkışını bilimsel olarak açıklayabilecek olsam bu, "neden?" sorusunun cevabı olur mu? Bence olmaz. Çünkü bu açıklamada diyeceğim ki örneğin "kuarklardaki (atomun içerisindeki en küçük parçalardan biri) şu şu güç, şu şu şekilde bir dönüşüme uğradı". Bu sefer ortaya, onun neden olduğu sorusu çıkar. Neden sorusunun ve arayışının sonu yok. Şu su neden akıyor? Irmaktan geliyor. Irmak neden geliyor? Yeraltı suları yer yüzüne çıkıyor. Sular neden yer altında? Yağmur suları toprağa sızıyor. O neden, bu neden?

Tüm Reklamları Kapat

Hiç bir bilimsel açıklama, sizin "Neden?" sorunuzu cevaplamaz. Çünkü fizik yasalarının bir nedeni yoktur. Onlar vardır, evrendeki tüm dinamikler onların sonucunda ortaya çıkar ve onlara göre biçimlenir. Bu konuyu incelemek istiyor iseniz uğrayacağınız durak felsefe. Bilim değil. İşte sıfır bilgi ile cevaplanamıyor olmasının sebebi de bu zaten.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. Sağlıcakla.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hakan Çebi
öğretmen 24 yıldır

Bilimsel olarak BigBang teorisine göre zamanımızdan 14 milyar yıl önce meydana gelmiş son derece küçük bir noktanın, uzay boyutlarına taşarak genişleyip büyümesi, madde ve antimadde ile birlikte önceleri bir yumak halinde olan enerjinin, sonradan zaman boyutu ile birlikte tüm evreni oluşturmasını ifade eder.[[1][1]1] fakat büyük patlama neden oldu? bunu tetikleyen nedir? sorularının henüz bilimsel olarak doyurucu bir cevabı yok. işin bu kısmı felsefenin ve inanışların anlatım ve yorumlarıyla doldurulmakta. evrenin bilimsel nedenini hiç bilgisi olmayan bir insana bilimsel olarak anlatmak gerçekten çok zor.

Kaynaklar

 1. tubitak. Evren Nasıl Oluştu. Alındığı Tarih: 8 Ocak 2024. Alındığı Yer: tubitak | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close