Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hasan Tarhan
Hasan Tarhan
1,145 UP
Üye
4

Evrende tamamen sabit duran bir şey var mı? Dünyanın global hızı var mı?

Dünya güneşin etrafında hareket ediyor, güneş sistemi galakside hareket ediyor, galaksilerde kendi aralarında hareket ediyor, bu durumda bizim global bir yönde bir hızımızın olması gerekmiyor mu? Evrende sabit duruyor dediğimiz ne var? O sabit duran şey nasıl evreni nasıl algılıyor?
383 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yıldıray Dilmaç
Araştırmaya ve öğrenmeye meraklıyım

Evrende ışık hızı hariç hiç bir mutlak hız yoktur ve her varlığın hızı belirli bir referansa göre değişir. Yani herhangi bir nesnenin hızı herhangi bir referans noktasından ölçülürse, hızı da o referans noktasına göre değişecektir. O yüzden kendini referans alırsan hızın sıfırdır yani sabitsindir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Gökalp Yoleri
Gökalp Yoleri
4,640 UP
fizik öğrencisiyim

uzun süre üzerinde düşündüğüm konu kısacıkda olsa cevap vermeden geçmek olmaz.

ilerde ortam olanaklı olduğunda fikirlerimi ilerletmeyi düşünüyorum

kapsamlı düşündüğüm bir konu bir şeylerde buldum da izahı işte oda olucak eğlenceliydide diyebilirim kendi açımdan bu konuyu düşünmek

Tüm Reklamları Kapat

önce şunu söyleyeyim çok komplex bir olay

bu konudan çok buluşlar gelebilir insanlık bilim devam ederse

bir cismin evrendeki hızı yönü biraz görece bir durum localitede girebilir işin içine

evren nedir bunu tam bilmediğimiz için açıkçası bu konuyada net cecap vermek zor

Tüm Reklamları Kapat

çünkü nihayi bir hareket yönü atandığında neye göre olucaktır bu evrenin tamamına göremi?

evrende sabit duran bir şey sorusuna cevabımda eğer evren sonluysa teoride mümkündür fakat bunun içindebir vaşlangıç belkide bu başlangıcı algılayacak bir bilincede ihtiyaç vardır

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close