Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Defne Soylu
Defne Soylu
3,442 UP
Üye
0

Evrende başka bir uygarlık olabilir mi? Uzaylı veya başka bir şey?

Evet bu konu hakkında kesin ve net bir cevap yok ama yine de bunun üzerinde düşünüp araştıranlar varsa buyrun.(Uzaylıların hep kurgusal varlıklar olduğunu düşünmüşümdür ama merak ediyorum.) Gerçek olma ihtimali var mıdır? Eğer varsa nasıl yaşıyorlar?
509 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Fractal .
Fractal .
3,482 UP
Asıl alanım bilgisayar ama bu konular da ilgimi çok çekiyor.

Bu konuda "belki de bu galakside iletişim kurabilen tek akıllı yaşam biziz" gibi düşünen azımsanmayacak bir kitle de olsa çoğunluk (hele ki bu konuya popüler bilim düzeyinde ilgilenen bizler) çok iyimser yaklaşıyoruz. Olmasını gönülden istiyoruz.

Bu soruya ne cevap verirsen ver her zaman spekülatif olacaktır. Senin de belirtdiğin gibi net bir cevap yok. Eğer uzaylı yaşama bir ilgin varsa bu konu gündeme geldiğinde hep konuşulan Dreak denklemi, Fermi paradoksu, Büyük Filtre hipotezi, SETI araştırmaları gibi bir çok içeriği çoktan tüketmiş olduğunu tahmin ediyorum (Kendimden biliyorum).

Tüm Reklamları Kapat

Benim ilgim "uzaylı yaşam var mıdır acaba?" sorusunu düşünmektense "var olsa fiziksel olarak neye benzerdi ve nasıl düşünürdü?" yönüne kaymış durumda. Kendi dünyamızda bilinen biyolimyasal ve evrimsel durumlar daha başka nasıl gerçekleşebilirdi, nöronlar dışında bir canlıda ne çeşit bir bilgi işleme sistemi olabilirdi gibi soruları kendime soruyorum daha çok. Mesela evrimleşse suda mı evrimleşirdi yoksa başka bir sıvıda mı? Çünkü sıvılar kimyasalların karışması ve tepkimeye girmesi için katı ve gazlara göre daha uygun ortamlardır. Su ise çok sayıda kimyasalı çözebilir, böylece karmaşık moleküllerin ortaya çıkması olasılığını arttırabilir. Oksijen dünyada çok hücreli yaşama geçmekte çok önemli bir adımdı çünki oksijen yakınca daha çok enerji açığa çıktığı için bu yolla soluyan canlıların ek enerji desteği oldu. Acaba başka gezegenlerde de böylesi bir evrim için oksijen gerekir miydi? Başka bir örnek, dünya üzerinde yakınsak evrim denilen bir şey var. Mesela yunuslar balık olmasa bile balığınki gibi bir yüzgeç evrimleşmiştir. Yani farklı yollardan geçerek benzer noktalara ulaşmışlardır. O halde acaba başka gezegenler için de bu yakınsak evrim geçerli olabilir mi? Canlıların büyük bir kısmı simetriktir mesela. Daha hızlı koşmak, dengede kalabilmek, aerodinamik olabilmek için simetrik olmak da gerekiyor. İşte ben bunun gibi daha başka bir yönden yanaşmaya çalışıyorum konuya.

Son olarak da eğer izlemediysen YouTube'da melodysheep kanalında "Life Beyond" isimli 3 bölümlük belgesel tadında bir video serisi var. İlk bölümde gezegenler, şartlar ve olasılıklar bazında, ikinci bölümde biyolojik organizmalar ve biyokimya bazında, son bölümde ise teknolojik gelişmişlik ve medeniyetlerarası iletişim bazında konuyu ele alarak çok güzel bir seri hazırlamış.

İşte böyle, soru biraz genel olduğu için ben de kendi araştırma ve görüşlerimin genel bir resmini çizmek istedim. Umarım beklediğin tarzda bir yanıt olmuştur ve farklı bir bakış açısı katmıştır.

Kaynaklar

 1. M. Kaku. (2014). Olanaksızın Fiziği. ISBN: 9786055164720. Yayınevi: Odtü Yayıncılık.
 2. Wikipedia. Convergent Evolution. (4 Şubat 2022). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 3. G. O. Bozdag. (2021). Oxygen Suppression Of Macroscopic Multicellularity. Nature Communications, sf: 1-10. doi: 10.1038/s41467-021-23104-0. | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İbrahim Cerrah
bir merkalı

şimdi başka bir arkadaşta alanım bilgisayar dedi benimde alanım bilgisayar ama çocukken hep bu uzayla alakalı bir sürü şey izledim.mantıkken bu koca evrenin sadece bizim için yaratılmadığı olarak düşünülür.Ve dinen düşünceksek ki en doğru düşünce bu olmalı müslüman olarak,kuranı kerimde 7 canlı vardır diyor.1.si hayvanlar 2. si insanlar 3.sü bitkiler 4.sü mikroskobik canlılar 5.simantarlar 6.sı ise melekler. ve başka uygarlılıklar olduğunu ispat eden başka bir ayette var.

Yani cevap:Başka medeniyetler vardır :)[1][1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. olumlu bak. Şu Sonsuz Evrende Neden Bizden Başka Yaşam Bulamadık. Alındığı Tarih: 21 Nisan 2023. Alındığı Yer: youtube | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close