Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mehmet Er
Mehmet Er
59K UP
Üye
5

Evren nereye doğru bükülür? Bükülme neden bir yöne doğrudur?

Einsteinin izafiyet teorisine göre kütleli cisimler uzay zaman dokusunu büker, peki bu bükülme nereye doğrudur ve neden bükülür? Uzay dokusu yırtılabilir mi? Yırtılırsa nereye doğru yırtılır?
480 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Sadık Berk Evren
Amatör Astronom

Uzay-zaman dokusunun 2 boyutlu biçimde, şu şekilde modellenmesine hepimiz alışkınız:

Uzay-zaman dokusunun 2 boyutlu modellemesi
Uzay-zaman dokusunun 2 boyutlu modellemesi

Ancak bu model, uzay-zaman bükülmesini daha iyi anlayabilmemiz için yapılan sadece bir benzetme, analoji. Analojiler kusursuz değildirler ve gerçekleri tam olarak yansıtmazlar. Buna en iyi örneklerden birisi de uzay-zamanın aynı bir örtü gibi modellenmesidir. Bu analojinin en büyük kusuru, sizin de sorduğunuz gibi, uzay-zamanın belli bir şeyin içine doğru büküldüğünü varsaymasıdır.

Oysa uzay-zamanı üç boyutlu şekilde modellersek daha gerçekçi bir sonuca ulaşırız:

Tüm Reklamları Kapat

Uzay-zamanın üç boyutlu modellemesi
Uzay-zamanın üç boyutlu modellemesi
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tehmez Muradov
Bilimsever

Evrenin bükülmesi, genel görelilik kuramına göre gerçekleşir. Genel görelilik kuramına göre, evrenin geometrisi eğriler ve bükülmeler ile tanımlanır. Bükülme, uzay-zamanın geometrisini etkiler ve bu nedenle evrenin bükülmesi, uzayın ve zamanın yapısını etkiler.

Bu bükülme, genel olarak evrende bulunan her şeyin enerjisi ve maddesi nedeniyle gerçekleşir. Özellikle, evrenin enerjisi ve maddesiyle dolu olduğu düşünüldüğünde, evrenin geometrisi bu madde ve enerjinin yoğunluğuna ve dağılımına göre şekillenir.

Evrenin bükülmesi, genel olarak her yöne eşit şekilde gerçekleşir ve bükülme yönü belirli bir yöne doğru değildir. Ancak, evrenin bükülmesi bir yöne doğru olarak algılandığında, bu algılamanın nedeni evrendeki madde ve enerjinin dağılımının belirli bir yöne doğru olmasıdır.

Tüm Reklamları Kapat

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close