Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
MN Doctor
MN Doctor
14K UP
Üye
4

Evren nasıl oluyor da işıkdan hızlı genişliyor?

Özel göreliliğe göre işıkdan hızlı hiç bir şey olamaz, ama nasıl oluyor da evren işıkdan daha hızlı genişliyor?
323 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Darwin Darwins
Araştırdım

Kozmik genişleme, boş uzayda inanılmaz yüksek hızlarda yarışan galaksiler olarak resmedilmemelidir.

Bunun yerine, galaksileri birbirinden daha da uzaklaştırarak genişleyen boş uzayın kendisidir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu senaryoyu hayal etmenize yardımcı olacak faydalı bir karşılaştırma, kuru üzümlü bir somun ekmeğin fırında nasıl kabardığını düşünmektir.

Tek tek kuru üzümler hamur içinde hareket etmeseler de, hamur pişirme işlemi sırasında genişledikçe birbirlerinden daha da uzaklaşırlar.

Tüm Reklamları Kapat

Resmi anladınız: hamur boşluktur; kuru üzümler galaksilerdir.

Galaksiler hiç hareket etmeseler bile, uzayın genişlemesi nedeniyle aralarındaki mesafe artacaktır.

Sonsuz bir Evreni temsil etmek için, kuru üzümlü ekmek somununun sonsuz büyüklükte olması gerekirdi, ancak o zaman bile kabaran hamur kuru üzümleri birbirinden ayırırdı.

Peki ya genişleme hızı? Peki, iki kuru üzüm birbirinden 1 cm uzaklıkta başlarsa ve bir saat içinde ekmeğin boyutu iki kat artarsa, aralarındaki mesafe 2 cm olur.

Sonuç olarak, bir kuru üzümden görüldüğü gibi, diğeri saatte 1 cm hızla uzaklaşıyormuş gibi görünür.

Ancak başlangıçta daha uzakta olan, diyelim ki 3 cm'lik bir kuru üzüm, 6 cm'de sona erecek, bu da saatte 3 cm'lik görünür bir durgunluk hızına karşılık geliyor.

Aynı şey, genişleyen Evrendeki galaksiler için de geçerlidir.

Yakındaki galaksiler, daha uzak olanlardan daha yavaş bir hızda uzaklaşıyor gibi görünmektedir. Başka bir deyişle, kozmik genişlemenin tek bir hızı yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Bunu gerçekten saniyede kilometre cinsinden ifade etmek istiyorsanız, hangi mesafeden bahsettiğinizi bilmeniz gerekir.

Evrenin genişleme hızını göreceli bir büyüme oranı olarak ölçmek çok daha faydalıdır.

Görünüşe göre uzay oldukça yavaş genişliyor: şu anda kozmik mesafeler bir milyon yılda sadece %0,007 artıyor.

Evren ışıktan hızlı mı genişliyor? Bu baktığınız ölçeğe göre değişir.

Tüm Reklamları Kapat

Gökyüzünde zıt yönlerde bulunan iki galaksinin birbirinden 20 milyar ışıkyılı uzaklıkta olduğunu varsayalım.

Evrenin mevcut büyüme hızında, mesafeleri bir milyon yılda %0,007 artacak (1,4 milyon ışıkyılı) ve bu açıkça ışıktan daha hızlı.

Bu oran, Evrenin ömrü boyunca biraz değişti.

Yani, evet, gerçekten büyük mesafeler için Evrenin ışıktan daha hızlı genişlediğini söyleyebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Ama Einstein aldırmazdı. Onun kozmik hız limiti, yalnızca fiziksel nesnelerin Evrendeki bir noktadan başka bir noktaya uzayda hareketini ifade eder.

Yani genel olarak, uzayın genişlemesinin hareket eden nesnelerle hiçbir ilgisi yoktur ve hiçbir şekilde ışık hızıyla sınırlı değildir.[1]

https://youtu.be/cadNZJvfl7s

Bu videoyu izlerseniz daha iyi anlayabilirsiniz.

Kaynaklar

  1. G. Schilling. Does The Universe Expand Faster Than Light?. (24 Ocak 2023). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2023. Alındığı Yer: BBC Sky at Night Magazine | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Əli Fərzəliyev
Önemli Fizik teorilerim var

Özel görelerik klasik fizikde çalışır kuantumda vesayre fizik türlerinde çalışmaz.Yani ışık hızı limiti yalnız klasik fizikde yani bizim evrenimizdeki makro cisimlerde vardır.Mesela kuantum parçacıkları anlık iletişim kura bilir çünki kuantum evrenindeler.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close