Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Evren genişliyor mu yoksa her şey dönüyor mu?

Şöyle ki, uzak gezegenler gözlemlenerek evrenin genişlediği sonucuna varılmış. Ancak şunu varsayım çürütüldü mü? Gözlemlediğimiz gezegenlerde farklı bir odak noktası etrafında farklı hızlarda döndüğünden ve döngü bize ters yönde olduğundan bizden uzaklaşıyor zannediyor olamaz mıyız? Aslında döngüden dolayı uzaklaşıyordur belki de!
850 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Cevap
Ögetay Kayalı
Ögetay Kayalı
473K UP
Astrofizikçi | NASA/APOD | Rasyonalist

Evrenin genişlediği yaklaşık 100 yıldır bildiğimiz, muhtemelen de sayısını telaffuz edemeyeceğim kadar üzerine gözlem yapılmış bir olgu. Böyle sorular sormadan önce, aklı başında kişiler olarak şunu sormak gerek: "Aklıma böyle bir soru geldiyse, muhakkak bu keşfi yapanlar da bu soruyu sormuş olmalı. O halde cevap nedir?"

Dolayısıyla bu da tabii ki düşünüldü. İki hareketi gözlemsel olarak birbirinden ayırt edebiliyoruz. Hatta galaksilerin bağımsız hareketini tek tek görmeyi ve modellemeyi geçtim, her birinin dönüş yönlerine bakarak bu dönüş hareketinin orijinini tespit etmeye çalışan model çalışmaları bile yapıldı.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle dediğiniz şey düşünüleli ve cevapları çok oldu ve hatta üstüne çok şey kondu. Böyle bir durum söz konusu değil. Kozmoloji yazı dizisinde bunları detaylıca anlattım.

Kaynaklar

 1. Ögetay Kayalı. Hubble Sabiti. (5 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 5 Ocak 2022. Alındığı Yer: Rasyonalist | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ayberk Turantaş
Öğrenciyim lise 1. sınıfım

Evren tam bilinmese de bazı çalışmalar sonucu evren genişleme teorisi bir muamma Bilim insanların yaptığı çıkarımlar şunlar galaksiler bir birlerinden uzaklaşıyor bu yüzden de evren genişliyor deniyor bence bu yanlış bir düşünce çünkü en temel söylenim uzayda hiç bir şey yerinden durmaz bu yüzden de bir birbirlerinden uzaklaştıkları için genişliyor denmesi Bana göre yanlış bir çıkarım ...

136 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Vikipedia. (Bilimsel, 2021). Https://Tr.wikipedia.org/Wiki/Evrenin_Genişlemesi. Not: yok.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Sercan Semerci
Sercan Semerci
2,757 UP
Elektronik Mühendisi

Merhaba,

Aradığın cevaplarla ilgili sitede birçok yazı mevcut. "Evrenin genişlemesi" yazarak birçok bilgiye ulaşabilirsin.

Tüm Reklamları Kapat

Yazdığına gelirsek, cisimler bizden uzaklaşırken onlardan gelen ışığın Doppler etkisinden dolayı kırmızıya kayacağını biliriz(Işıkta Doppler Etkisi - kaynak1).

Burada esas kafa karıştıran sorun, gelen kırmızı ışığın rölatif hareketten mi yoksa kozmik genişlemeden dolayı mı kaynaklandığıdır. Onunla ilgili olarak kaynak2'deki yazıya göz atarsan birçok cevabına kavuşacaksın.

Tüm Reklamları Kapat

Son olarak daha önce sorulmuş bir sorunun güzel cevapları mevcut(kaynak3) kontrol etmeni tavsiye ederim.

İyi günler

320 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Elizabeth Howell. Işıkta Doppler Etkisi. (31 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2021. Alındığı Yer: Evrim ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Ethan Siegel. Evren, Işık Hızından Daha Hızlı Mı Genişliyor?. (31 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2021. Alındığı Yer: Evrim ağacı | Arşiv Bağlantısı
 3. Şaban Tarık İnay. Daha Kızıla Kayan Galaksi Kümeleri Illa Bizden Daha Da Uzaktadır Demek Midir?. (31 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
fikret budakin
fikret budakin
2,332 UP
İstanbul Üniv. Makina Müh Mezunu

Bigbang ile var olan evrende madde anti madde dengesi bozulduğuna göre evrenin net bir dönme momentumu olması gerekir. Evrenin dönmesi de galaksilerden gelen ışığın dobler etkisine neden olacak bir durumdur ki bu da evrenin şişiyormuş gibi görünmesine neden olur. Sabit hızda dönme ve sabit hızda şişme hareketi ile birlikte oluyorsa da bu da evrenin hızlanarak şişmesi şeklinde kızıla kaymaya nede olacaktır. İlla bu ikisinden bir doğrudur diye olaya bakmak açıklamların eksik kalmasına neden oluyor.

Kaynaklar

 1. Prof. Dr. Kozan Demircan. Yoksa Evren Topaç Gibi Dönüyor Mu. (30 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 30 Ocak 2022. Alındığı Yer: https://khosann.com/ | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close