Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Evren genişliyor mu yoksa her şey dönüyor mu?
Şöyle ki, uzak gezegenler gözlemlenerek evrenin genişlediği sonucuna varılmış. Ancak şunu varsayım çürütüldü mü? Gözlemlediğimiz gezegenlerde farklı bir odak noktası etrafında farklı hızlarda döndüğünden ve döngü bize ters yönde olduğundan bizden uzaklaşıyor zannediyor olamaz mıyız? Aslında döngüden dolayı uzaklaşıyordur belki de!
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ögetay Kayalı
Ögetay Kayalı Astrofizikçi | NASA/APOD | Rasyonalist

Evrenin genişlediği yaklaşık 100 yıldır bildiğimiz, muhtemelen de sayısını telaffuz edemeyeceğim kadar üzerine gözlem yapılmış bir olgu. Böyle sorular sormadan önce, aklı başında kişiler olarak şunu sormak gerek: "Aklıma böyle bir soru geldiyse, muhakkak bu keşfi yapanlar da bu soruyu sormuş olmalı. O halde cevap nedir?"

Dolayısıyla bu da tabii ki düşünüldü. İki hareketi gözlemsel olarak birbirinden ayırt edebiliyoruz. Hatta galaksilerin bağımsız hareketini tek tek görmeyi ve modellemeyi geçtim, her birinin dönüş yönlerine bakarak bu dönüş hareketinin orijinini tespit etmeye çalışan model çalışmaları bile yapıldı.

Özetle dediğiniz şey düşünüleli ve cevapları çok oldu ve hatta üstüne çok şey kondu. Böyle bir durum söz konusu değil. Kozmoloji yazı dizisinde bunları detaylıca anlattım.

Kaynaklar

 1. Ögetay Kayalı. Hubble Sabiti. (05 January 2022). Alındığı Tarih: 05 January 2022. Alındığı Yer: Rasyonalist | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
Sercan Semerci
Sercan Semerci Elektronik Mühendisi

Merhaba,

Aradığın cevaplarla ilgili sitede birçok yazı mevcut. "Evrenin genişlemesi" yazarak birçok bilgiye ulaşabilirsin.

Yazdığına gelirsek, cisimler bizden uzaklaşırken onlardan gelen ışığın Doppler etkisinden dolayı kırmızıya kayacağını biliriz(Işıkta Doppler Etkisi - kaynak1).

Bu Reklamı Kapat

Burada esas kafa karıştıran sorun, gelen kırmızı ışığın rölatif hareketten mi yoksa kozmik genişlemeden dolayı mı kaynaklandığıdır. Onunla ilgili olarak kaynak2'deki yazıya göz atarsan birçok cevabına kavuşacaksın.

Son olarak daha önce sorulmuş bir sorunun güzel cevapları mevcut(kaynak3) kontrol etmeni tavsiye ederim.

İyi günler

308 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Elizabeth Howell. Işıkta Doppler Etkisi. (31 December 2021). Alındığı Tarih: 31 December 2021. Alındığı Yer: Evrim ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Ethan Siegel. Evren, Işık Hızından Daha Hızlı Mı Genişliyor?. (31 December 2021). Alındığı Tarih: 31 December 2021. Alındığı Yer: Evrim ağacı | Arşiv Bağlantısı
 3. Şaban Tarık İnay. Daha Kızıla Kayan Galaksi Kümeleri Illa Bizden Daha Da Uzaktadır Demek Midir?. (31 December 2021). Alındığı Tarih: 31 December 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Ayberk Turantaş
Ayberk Turantaş Öğrenciyim lise 1. sınıfım

Evren tam bilinmese de bazı çalışmalar sonucu evren genişleme teorisi bir muamma Bilim insanların yaptığı çıkarımlar şunlar galaksiler bir birlerinden uzaklaşıyor bu yüzden de evren genişliyor deniyor bence bu yanlış bir düşünce çünkü en temel söylenim uzayda hiç bir şey yerinden durmaz bu yüzden de bir birbirlerinden uzaklaştıkları için genişliyor denmesi Bana göre yanlış bir çıkarım ...

109 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Vikipedia. (Bilimsel, 2021). https://tr.wikipedia.org/wiki/Evrenin_genişlemesi. Not: yok.
1
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et