Sorulara Dön
1
Astronomi & Kozmoloji

Evren bu kadar kalabalık iken nasıl galaksimiz içindeki başka cisimleri gözlemleyebiliyoruz?

Eğer uzaktaki bir cisimi gözlemek istiyorsak (bunun uzaklığı değişebilir) ondan gelen ışığı görmeliyiz fakat sadece galaksimiz içerisinde milyarlarca gezegen varken sayılamayacak miktarda çöp diyebileceğimiz madde varken ondan gelen ışık nasıl engellenemiyor? Beyoğlunda 10 metre ilerimizi göremememiz gibi

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tek kelimeyle cevap: Açısal büyüklük.

Teknik olarak galaksimizde yer alan bir yıldız, uzakta yer alan bir galaksinin önünde durabilir. Eğer fotoğrafları dikkatle incelerseniz bununla ilgili birçok örnek görebilirsiniz. Fakat astrofotoğrafçıların emellerini bu parlak yıldızlar bozduğundan bu cisimler pek fotoğraflanmıyor. Lakin yine de sayıları kayda değer miktarda az, neden?

Birincisi yıldızlar nokta kaynaklar ve gökyüzünde açısal büyüklükleri yok sayılacak kadar az. Her ne kadar bazı fotoğraflarda kocaman görünseler de bu havadaki nem dolayısıyla ışığın saçılmasından kaynaklanıyor, yıldızın büyüklüğünden değil. Gezegenler ise çok daha ufak oldukları ve ışık yaymadıkları için neredeyse görünmez durumdalar. Gezegenleri bu şekilde değil, çoğunlukla yıldızlarının önünden geçtikleri sırada, yıldızlarının ışığını azaltmaları (tutulma nedeniyle) sayesinde anlayabiliyoruz. Yani başka bir sistemdeki gezegene bakıp da onları bizimkiler gibi görmemiz söz konusu değil.

Soruya geri dönecek olursak temel sebepler; evrenin büyüklüğü, cisimlerin uzaklığı ve cisimlerin boyutları. Bir galaksi yüz binlerce ışık yılı çapa sahip olabilirken, bir yıldızın çapı bunun 10 milyonda biri mertebesinde. Dolayısıyla gökyüzündeki açısal boyutları galaksi gibi gök cisimlerinin çok daha fazla. Ayrıca alan çok geniş olduğu için her bir yana dağılmış durumdalar ve tek bir doğrultuya iki cisim denk gelme olasılığı hayli düşük. Lakin bu mümkün ve bazı durumlarda çok faydalı!

Örneğin kütle çekimsel mercekleme çalışmalarında bir galaksi kümesi, arkasındaki başka galaksileri mercekleyebiliyor. Aşağıdaki Abell 370'de olduğu gibi, bazı galaksilerin merceklenme dolayısıyla yay şeklinde göründüğünü görebilirsiniz.

Abell 370
Abell 370
APOD/NASA

Yani özetle cevap bu durumun hem olduğu hem olmadığıdır. Bu durum tamamen olasılıksal bir takım durumlara bağlıdır. Örneğin yukarıdaki fotoğrafta alttaki parlak yıldız pekala arkasındaki bir şeyleri örtüyor olabilir (bu yıldız bizim galaksimiz içerisinde yer alıyor). Keza bazılarının birbirini örttüğü, çok yakınlaştığı durumları da yine bu fotoğrafta görebilirsiniz.

1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın