Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emirhan Gedik
Üye
1

Evren bu kadar kalabalık iken nasıl galaksimiz içindeki başka cisimleri gözlemleyebiliyoruz?

Eğer uzaktaki bir cisimi gözlemek istiyorsak (bunun uzaklığı değişebilir) ondan gelen ışığı görmeliyiz fakat sadece galaksimiz içerisinde milyarlarca gezegen varken sayılamayacak miktarda çöp diyebileceğimiz madde varken ondan gelen ışık nasıl engellenemiyor? beyoğlunda 10 metre ilerimizi göremememiz gibi
239 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Tek kelimeyle cevap: Açısal büyüklük.

Teknik olarak galaksimizde yer alan bir yıldız, uzakta yer alan bir galaksinin önünde durabilir. Eğer fotoğrafları dikkatle incelerseniz bununla ilgili birçok örnek görebilirsiniz. Fakat astrofotoğrafçıların emellerini bu parlak yıldızlar bozduğundan bu cisimler pek fotoğraflanmıyor. Lakin yine de sayıları kayda değer miktarda az, neden?

Birincisi yıldızlar nokta kaynaklar ve gökyüzünde açısal büyüklükleri yok sayılacak kadar az. Her ne kadar bazı fotoğraflarda kocaman görünseler de bu havadaki nem dolayısıyla ışığın saçılmasından kaynaklanıyor, yıldızın büyüklüğünden değil. Gezegenler ise çok daha ufak oldukları ve ışık yaymadıkları için neredeyse görünmez durumdalar. Gezegenleri bu şekilde değil, çoğunlukla yıldızlarının önünden geçtikleri sırada, yıldızlarının ışığını azaltmaları (tutulma nedeniyle) sayesinde anlayabiliyoruz. Yani başka bir sistemdeki gezegene bakıp da onları bizimkiler gibi görmemiz söz konusu değil.

Tüm Reklamları Kapat

Soruya geri dönecek olursak temel sebepler; evrenin büyüklüğü, cisimlerin uzaklığı ve cisimlerin boyutları. Bir galaksi yüz binlerce ışık yılı çapa sahip olabilirken, bir yıldızın çapı bunun 10 milyonda biri mertebesinde. Dolayısıyla gökyüzündeki açısal boyutları galaksi gibi gök cisimlerinin çok daha fazla. Ayrıca alan çok geniş olduğu için her bir yana dağılmış durumdalar ve tek bir doğrultuya iki cisim denk gelme olasılığı hayli düşük. Lakin bu mümkün ve bazı durumlarda çok faydalı!

Örneğin kütle çekimsel mercekleme çalışmalarında bir galaksi kümesi, arkasındaki başka galaksileri mercekleyebiliyor. Aşağıdaki Abell 370'de olduğu gibi, bazı galaksilerin merceklenme dolayısıyla yay şeklinde göründüğünü görebilirsiniz.

Abell 370
Abell 370
APOD/NASA

Yani özetle cevap bu durumun hem olduğu hem olmadığıdır. Bu durum tamamen olasılıksal bir takım durumlara bağlıdır. Örneğin yukarıdaki fotoğrafta alttaki parlak yıldız pekala arkasındaki bir şeyleri örtüyor olabilir (bu yıldız bizim galaksimiz içerisinde yer alıyor). Keza bazılarının birbirini örttüğü, çok yakınlaştığı durumları da yine bu fotoğrafta görebilirsiniz.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close