Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Evlilik dışı ilişkileri anlık zevk açısından değil de toplumsal düzen, aile yapısı, çocukların yetişeceği ortam vs. düşünsek daha iyi olmaz mı?

Türkiye'de 150 bin civarı hayat kadını var, onlarca erkekle yatan bu kadınlar evlenebilir mi? Seks yapan(e.d.) birçok kişi alkol ve uyuşturucuya da yöneliyor bu yüzden ölen insanlar, boşa giden ömürleri kim düşünüyor? Aldatmaların artma nedeni, bireylerin önceden seks(ler) yaptığı için evliliğin basitleşmesi olabilir mi? Yazım sığmadı...
1,065 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Sorunuzda bütün kavramlar birbirine girmiş durumda ve sizin dediğinize gelebilmek için birçok konuyu hızlıca atlamam gerekecek.

Evlilik dışı ilişki ile fuhuş apayrı şeyler. Fuhuş, para karşılığında cinsel ilişkide bulunmak demek. Bunu gerçekten "istediği" için yapan sayısı sanıyorum ki çok azdır. Toplumsal açıdan bakılacaksa sizin bahsettiğiniz konulardan önce "Kadınların neden buna itildiği, fuhuş yaparak neden para kazanmaya çalıştıkları" gibi meseleleri çözmek gerekir. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlarsınız. Eğer gerçekten "başkaları ile seks yapmayı sevdikleri için bunu işi yapıyorlarsa" sorun yok demektir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu sorunu çözdüğümüzü varsayalım. Evliliğin de "zorla" olmadığını ve gerçekten sevdiği biri ile olduğunu varsaymak zorundayım, aksi türlü önceki paragraftaki sorunun aynısı oluşuyor.

Evliliğin sadece seksten ibaret olduğunu sanmıyorum. Seks konusuna gelecek olursak sevdikleri biri ile seks yapmak ile zorunlu olarak başkaları ile seks yapmak tamamen farklı gelecektir. Sonuçta birincisinde gerçekten sevdikleri biri ile "aşk yaşıyorlar" diğeri "zorunluluktan" ya da "iş için". Evlendiği kişi zaten onu anlamalı, biraz daha sakin yaklaşmalı. Kişiler birbirini anlayamazsa zaten evlilik "basitleşir." Bunun seks ile doğrudan bir ilgisi yok. Kişiler "seks yapmaya karar verirse" gerçekten birbirlerini sevdikleri için yapacaklar ve bu durumda da kendilerini "işten veya dış dünyadan" soyutlamış olacaklar. Buna hazır değillerse yapmayacaklar, hepsi bu.

Tüm Reklamları Kapat

Evlilik olması da zorunlu değil, iki kişi birbirini sevmiş ve beraber yaşamaya karar vermiş de olabilir. Hatta birbirini sevmiş olmalarına rağmen taraflardan biri seks yapmak istemiyor da olabilir. Tamamen işinden, zorunluluklarından bağımsız olarak yani. Sevgi ilişkisini sürdürmek ve basitleştirmemek İki kişinin kendi rızası ile birbirini sevmesine bağlı. Zaten kişiler birbirlerini seviyorlarsa anlaşırlar.

Uyuşturucu ve alkol de bu konulardan bağımsız ilk paragrafta bahsettiğim sorunlar, hatta daha fazlasından kaynaklı. Aldatmalar da bu kadar basite indirgenemeyecek kadar karmaşık konular. Ama doğrudan bu konu ile alakalı olmadığını anlamak zor değil. Çıkarım yaparken mantıksal safsatalara dikkat etmek ve bu kadar büyük yargılara varmadan önce aceleci davranmamak gerek.

115 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Karanlıkta Kitap Okumak Gözleri Bozar mı?
Karanlıkta Kitap Okumak Gözleri Bozar mı?
İnci Nasıl Oluşur?
İnci Nasıl Oluşur?
Telefon Bataryanızı Delerseniz Ne Olur?
Telefon Bataryanızı Delerseniz Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close