Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Seda Tosun
Üye
2

Evde kullandığımız mikrodalgaların bize ya da yiyeceklerimize bir zararı var mıdır?

258 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
60K UP
Elektronik teknisyeni

Herhangi bir zararı yoktur.

Mikrodalgaların (cihaz değil ışık türü) çalıştığı dalgaboyu 1 milimetre ile 1 metre arasındadır. Frekans olarak 300 ghz ile 300 megahertz aralığına tekabül eder. [1] Mikrodalga dediğimiz şey bir ışık aralığıdır. Mikrodalga fırınlar burada 12.25 santimetrelik bir dalga boyunu kullanır içinden.Bu da 2.45 gigahertz frekansa tekabül eder. 2.45 ghz seçilmesinin özel bir nedeni vardır. Su ile rezonans'a girebilmesi için gerekli frekanstır bu.

Tüm Reklamları Kapat

Rezonans İki aynı frekansa sahip dalganın birbirine çarptığında sönümlenmek yerine çoğalmasıdır. Bu etkiyi depremlerden inşaat yapımına kadar her yerde duyarsınız. Örneğin Amerika'da bulunan Tacoma Narrows köprüsü altından geçen rüzgarın frekansı hesap edilmediği için rüzgarla rezonansa girerek yıkılmıştır. [2] Bir şarap kadehi ile rezonansa girecek uygun ses aralığını yakalayabilirseniz kadehi kırabilirsiniz.[3] Depremlerde ilk yıkılan yer genellikle merdivenlerdir. Çünkü odalar ile merdivenlerin frekansları farklıdır. Merdivenler çok daha kolay rezonansa girip yıkılır. Bu yüzden merdivenlere koşmayın denir. [4]

Mikrodalga fırınlarda rezonans ile ısıtılan şey sudur. Suyun seçilmesinin nedeni her gıdada su bulunur. Mikrodalganın ise insan sağlığına bir zararı yoktur. Eğer buna zararlı diyecek olursak tv kumandalarındaki kızılötesi daha zararlı. Çünkü mikrodalgadan daha fazla enerjiye sahip. [1] Ya da görebildiğimiz ışıkların daha çok zarar vermesi lazım. Görünür ışık kızılötesinden de yüksek. Mikrodalga boyunun seçilme sebebi sadece suyun frekansının bu aralıkta olması.

İnsanları anlayışla karşılamak lazım ama. Çünkü genellikle iyonlaştırıcı radyasyon ile karıştırıp ufak çaplı bir Çernobil etkisi yaşıyorlar. Oysaki mikro dalga ışımalar iyonlaştırıcı radyasyon değildir. İyonlaştırıcı radyasyon çok başka bir konudur. [5]

Kaynaklar

 1. E. C. Karanfil. Elektromanyetik Spektrum (Tayf) Nedir?. (30 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 9 Kasım 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. S. Şantiye. Tacoma Narrows Köprüsü Neden Yıkıldı? - Sanal Şantiye. Alındığı Tarih: 9 Kasım 2022. Alındığı Yer: Sanal Şantiye | Arşiv Bağlantısı
 3. gurur. Opera Sanatçıları Sesleri İle Bir Bardağı Kırabilir Mi? Bilim Ne Diyor?. (20 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 9 Kasım 2022. Alındığı Yer: Nkfu - En Kapsamlı Blog Sitesi | Arşiv Bağlantısı
 4. İ. M. M. T. Salman. Rezonans Nedir? | Bina Rezonansı Ve Etkileri - Sanal Şantiye. Alındığı Tarih: 9 Kasım 2022. Alındığı Yer: Sanal Şantiye | Arşiv Bağlantısı
 5. T. C. İ. B. A. V. A. D. Y. Başkanlığı. Radyasyon Nedir?. Alındığı Tarih: 9 Kasım 2022. Alındığı Yer: afad | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close