Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Eşeyli üremenin avantajları nelerdir?

1,239 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Eşeyli üreme sırasında iki organizma yavru üretmek için genetik materyale katkıda bulunur. Buna karşılık eşeysiz üremede sadece bir birey kendi başına yavrular üretebilir. Evrimsel süreçte ilk önce sadece eşeysiz üreme yapılabilmekteydi; ancak sonradan, çeşitli avantajlar sağladığı için eşeyli üreme evrimleşmiştir. Bu avantajların bir kısmı şöyle sıralanabilir:

 1. Genetik Çeşitlilik: Bu, eşeyli üremenin belki de en kayda değer avantajıdır. Her yavru, her iki ebeveynden de benzersiz bir gen kombinasyonunu miras alır ve bu sayede tek bir ebeveynin kopyası olmaya nazaran geniş bir çeşitlilik sağlanmış olur. Bu çeşitlilik, türlerin hayatta kalması ve uyum sağlaması için çok önemlidir, çünkü doğal seçilimin etki edebileceği daha geniş bir özellik yelpazesi sağlar. Değişen ortamlarda, bu özelliklerden bazıları hayatta kalma avantajı sağlayabilir.
 2. Değişen Ortamlara Adaptasyon: Eşeyli üremenin yarattığı genetik çeşitlilik sayesinde popülasyonlar yeni veya değişen ortamlara daha hızlı adapte olabilir. Yeni koşullara daha uygun özelliklere sahip bireylerin hayatta kalma ve üreme olasılığı daha yüksektir ve bu faydalı özellikleri bir sonraki nesle aktarırlar.
 3. Hastalıklara Direnç: Genetik olarak çeşitlilik gösteren bir popülasyonun hastalıklar tarafından yok edilme olasılığı daha düşüktür. Belirli bir patojen bir genetik yapıya karşı etkiliyse, bir diğerine karşı o kadar etkili olmayabilir. Bu çeşitlilik, hastalıkların tüm popülasyonu etkilemesini daha zor hale getirir.
 4. Zararlı Genlerin Ortadan Kaldırılması: Eşeyli üreme, zararlı genlerin aktarılmaması ya da daha sağlıklı genlerle birleştirilerek etkilerinin azaltılması olasılığını artırır. Nesiller boyunca bu, gen havuzunun kademeli olarak gelişmesine yol açabilir.
 5. Türlerin Hayatta Kalması ve Evrim: Yeni genetik varyasyonların kombinasyonu, bazıları türün hayatta kalması için faydalı olan yeni özelliklerin gelişmesine yol açabilir. Zaman içinde bu, süreç evrime ve yeni türlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Tabii ki eşeyli üremenin bu faydaları olsa da, şuradaki soru-cevapta da tartışıldığı gibi bir eş bulmayı ve genellikle yavrulara bakmayı içerdiğinden, eşeysiz üremeye kıyasla daha fazla kaynak gerektirir ve daha yavaş gerçekleşir. Zaten bu ikisi arasındaki dengeye bağlı olarak bir canlının evrimi şekillenir ve buna göre eşeyli mi yoksa eşeysiz mi (yoksa bunların bir kombinasyonu yoluyla mı) üreyeceği belirlenir.

Tüm Reklamları Kapat

117 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
23
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close