Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
2

eşcinselliğimi bir türlü kabullenemiyorum yardımcı olabilir misiniz?

islami usulleri çok iyi biliyorum ve 12 yılımı islama verdim fıkıh hadis usulü okudum ama bir türlü kendimi kabul edemiyorum. tavsiyelernizi bekliyorum güzel insanlar.
135 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
2 Cevap
Cevap
Ekin Günay
Ekin Günay bir LGBTQ+ üyesi

Her ne kadar eşcinsellik islama karşıdır şeklinde bir algı toplumumuzda bulunsa da sana şu şekilde cevap verebilirim;

 • İhsan Eliaçık'ın konu hakkında bir açıklaması var. Okumanı tavsiye ederim ve kaynakçaya da link bırakıyorum. İslam eşcinselliğe karşı değildir, Osmanlı'da bile görülen şeylerdi bunlar diyor kendisi.
 • Bu konuyu araştırırken şöyle bir videoya da denk geldim. Ramazan kutlayan bir LGBTQ+ bireyinin yapmış olduğu bir Youtube videosu.
Ramazan kutlayan müslüman bir LGBTQ+ üyesi
Ramazan kutlayan müslüman bir LGBTQ+ üyesi
Pink News
 • Müslüman LGBTQ+ üyelerinin bir festivali bile mevcut. Yalnız değilsin!
Müslüman LBGTQ+ bireylerinin festivali hakkındaki haber yazısından bir fotoğraf
Müslüman LBGTQ+ bireylerinin festivali hakkındaki haber yazısından bir fotoğraf
BBC News
 • Asla ama asla kim olduğundan vazgeçme. Hiç bir etiket seni tanımlamayabilir bile, bu bir problem değil. Sen nasıl hissediyorsan öylesin. Seni sindirmelerine, yok saymalarına izin verme. Gurur duyulması gereken bir şeydir insanın kendi kimliğini keşfetmesi ve kabullenmeye çalışması. Zor ama güzel.
 • Son olarak;
Allah loves equality (Allah eşitliği sever)
Allah loves equality (Allah eşitliği sever)
Advocate
119 görüntülenme

Kaynaklar

 1. C. Wilson, et al. Lgbt Muslim Festival: 'We Don't Just Have One Identity'. (24 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 24 Aralık 2020. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı
 2. Pink News. Celebrating Ramadan As A Lgbt Muslim. (24 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 24 Aralık 2020. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
 3. İhsan Eliaçık. İslam Eşcinselliğe Değil, Zorbalığa Karşıdır; Osmanlı'da Bile Zenne Hukuku Vardı!. (24 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 24 Aralık 2020. Alındığı Yer: T24 Bağımsız İnternet Gazetesi | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Zihnimizde oturtmamız gereken şeyler var dengeli ve rasyonel bakabilmek için.

Biyolojik - yapısal kökenli bir durum, kişinin elinde olmadığı için, kişi konunun sorumlusu değildir. Otistik bir bireyi, popülasyonun çoğunluğu gibi olmaması nedeniyle ayrımcılığa tabi tutmak nasıl mantık hatası olacak bir durumsa, cinsel tercihlerin çoğunlukla aynı olmaması da kişinin olumsuz duygudurum üretmesine neden olmaması gereken bir durumdur. Sosyal ilişkilerimizin yoğunluğu, birbirimize benzemeyle doğru orantılı bir etkileşim kalitesi sağlıyor. Henüz cinsellik odaklı (sürüngen beyin - limbik sistem) merkezli bir gelenek - kültüre sahip olduğumuz için düşüncelerimizden - karakter yapımızdan çok, tavrımız ve cinsel kimliğimiz okunuyor öncelikli olarak muhatabımız tarafından. (İletişimde olunan kişinin cinsiyeti, sahip olduğu karakter ve fikirlerden önemli olmasının istemi, kültürel yapının karakteristiğini vermekte) Ataerkillik, yaşamda kalmada fiziksel gücün üstünlüğünü menfaat üzerinden kutsayan anlayışın kültürle aktarımı, sosyal erkek rolünü, erkek bireyin kişiliğinden karakterinden bağımsız olarak beklemeyi benimser. Erkeklik üstün, kadınlık aşağı bir değerdir böyle sosyal yapılarda. Kadın, erkekle eşit olabilmek için ekstra çaba göstermek zorundadır. O da çalışmak para kazanmak, başarmak zorundadır ki, erkekle eşit olabilsin. İşte böyle kutuplaşmış bir cinsel rol kodlarına sahip bir kültürde cinsel tercihin farklılığı, zihinsel bir problemden daha marjinal bir duruma dönüşür. Kişinin sosyal yapıda var olması daha çok cinsel rolü üzerinde gerçekleşeceği için (üreme merkezli), özellikle kutsanmış sosyal erkek rolünün en ufak bir sapması, ciddi bir sorun olarak algılanır.

Bu Reklamı Kapat

Bu yüzden cinsel rol farklılıkları (aslında sandığımızdan daha fazla cinsel çeşitlilik mevcut), bireyin kendi farkındalığı ile çözülebilecek bir doğal durum.

Yaradan inancı olan biri, kendi seçmediği bir durumun kaynağının yaradan olduğunu anlaması, ve kendi oluşturduğu bir durumdan dolayı o kişiyi cezalandırmak için bekleyen bir kötü dev olmadığını zihninde oturtması gerek. Kişi otistik ise, bundan dolayı nasıl cezalandırılmayacaksa, eşcinsel olmak, cezaya neden olmaz tek başına. Kişinin inancıyla çelişmek zorundaymış gibi hissetmesi de anlaşılması zor bir durum, çünkü bir inanç bireyin cinsel yönelimlerine göre muamele ediyor olamaz. Sosyal yapıyı bozma, kişisel ilişkilere zarar verme vs den bağımsız olarak sadece cinsel role bağlı bir özel muamele ve ceza kurgusu, insan üretimi gibi durmakta. İlahi metinlerde gördüğümüz üzere zaten evli olup hemcinsini merak ederek arzulayan bireyler hedeftir.

Bu Reklamı Kapat

Kendi zihnimizde ürettiğimiz ceza vermeye hevesli, nereden bulsam da ateşe atsam diye bekleyen tamrı tasvirini unutsak iyi olur. Kendini ateist olarak tanımlayıp kendi zihninde ürettiği tamrıyı reddeden anlayışlar gibi, aynı şekilde ürettiğimiz tamrılara inanıyor olabiliriz.

Dim ve tamrı dan önce, kendi içimizde bir dengeye, rasyonel bakışa ulaşmak zorundayız. Aslında olduğumuz kişiyle barışmadan - dengeye yaklaşmadan genel konularda da fikrimiz bakışımız netleşemeyecek.

Biz kendimizden emin isek, yeterli derinleşme çabamız varsa, bu tarz konuları hayatımızın merkezine koyarak, insanların bize yüklediği değer üzerinden algılamayacağız kendimizi. İçinde bulunduğumuz kültür yapısı ne olursa olsun, bizim kendimizi objektif ele alma çabamız, kişilerin bizi nasıl gördüğünden çok daha önemlidir.

Hayatımızın merkezinde KENDİMİZ olmadığımız sürece, çözüm arayışları başka kişiler ONLAR referanslı olacak, korunma - kaçma amaçlı olacak. İç referanslar kuvvetliyse, bütün herkes suçlasa da, kişi merkezinde kalıp dengesini koruyabilir. Konu ne olursa olsun.

1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et