Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cihat C.
Cihat C.
1,407 UP
Üye
1

Erkek çocuğu olmadığı için başka kadınla evlenen adamın 2. eşinden erkek çocuğu oldu ama neden ilk eşinden olmadı?

Cinsiyeti belirleyen erkek ise bu durumda nasıl mümkün olabilir?
1,542 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Zeynep Dal
Zeynep Dal
4,527 UP
Lise Öğrencisi / Biyoloji Sever

Bunu yapanın bilimle hiç alakası yok demek ki. Çünkü oluşan çocuk, erkek bireyin vereceği X veya Y kromozomuna bağlıdır. Hangi kadın olursa olsun kadınlar X kromozomunu verir. Birinin erkek çocuğu olmuyor diye bir kaide yoktur. Bu tamamen zar oyunu gibi şans işidir.[1]

Kaynaklar

 1. www.esracabukcomert.com. Gebelikte Cinsiyeti Kadın Mı Erkek Mi Belirler? -. (19 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 1 Ağustos 2022. Alındığı Yer: www.esracabukcomert.com | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yusuf 266
Yusuf 266
30K UP
Lise Öğrencisi

Çocuğun cinsiyetini erkekten gelen kromozom belirler bu doğru ama bu tamamen rastgeledir. Yani birisiyle evlenip erkek çocuğu olmuyor diye bunun sebebinin evlendiği kişi olması gerekmiyor. Çocuğun kız olmasıda %50 olasılıkla gerçekleşir erkek olmasıda %50 olasılıkla gerçekleşir. 10 tane kız çocuğunuz olduğunu düşünürsek 11. çocuğun da erkek olma olasılığı %50 dir. Yani birisinin erkek çocuğu olmuyor diye başkasıyla evlenmesi tamamen saçmalıktır ve erkek çocuğunun olmasının bununla hiç bir alakası yoktur.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ceren Kaba
Ceren Kaba
1,702 UP
Lise öğrencisiyim ve biyolojiye ilgi duyuyorum

İnsanlarda cinsiyet gonozom adı verilen kromozomlar yarısından belirlenir. Dişlerde XX erkeklerde XY şeklindedir. Yeni oluşacak bir bireyin cinsiyetini belirlenmesi de bu iki gonozom un çaprazlanması sonucudur. Bu çaorazlama dahilinde oluşacak 4 ihtimal vardır bumlar: XX, XY, XX, XY şeklindedir yani yeni yavrunun cinsiyetinin dişi veya erkek olması %50 %50 eşittir. Erkeğin cinsiyeti belirlemesi ise dişinin tek tür kromozom vermesiyle açıklanır yani yeni oluşacak yavru annesinden sadece X kromozomu alabilir ancak babasından alacağı X veya Y kromozomu onun dişi veya erkek olmasını belirler. Eğer babasından çocuğa X kromozomu aktarılırsa XX yani dişi, Y kromozomu aktarılırsa XY yani erkek olur [2]

Kaynaklar

 1. Çağrı Mert Bakırcı. Çocuğun Cinsiyetini Anne Mi Belirler Baba Mı?. Alındığı Tarih: 31 Temmuz 2022. Alındığı Yer: evrimagacı. org | Arşiv Bağlantısı
 2. Esra Çabuk Cömert. Gebelikte Cinsiyeti Kadın Mı Erkek Mi Belirler?. Alındığı Tarih: 31 Temmuz 2022. Alındığı Yer: Esraçabukcömert | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close