Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Erkek cinsiyeti bitiyorsa kadınlar kendi kendine üremek için evrimleşebilir mi, yeni bir cinsiyet ortaya çıkar mı yoksa insan ırkı mı biter?

Bazı yapılan araştırmalar erkeklerin nesillerinin tükenebileceğinin kanaatinde. Eğer olası bir "sperm kıyametinde" kadınlar kendi cinsleriyle üreyebilecek duruma evrimleşebilirler mi? Yeni bir cinsiyet ortaya çıkabilir mi? Yoksa teknolojinin ilerlemediğini farz edersek insan ırkı mı biter?
782 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
B Polat
B Polat
325K UP
Bilim Meraklısı

Eşeyli üreme, evrimin en büyük icatlarından birisidir. Canlıların ilk ataları eşeysiz üreselerde, şu anda yaşayan organizma halindeki (organel ve sistemleri bulunan) gelişmiş canlıların neredeyse hepsi eşeyli ürer.

Eşeyli üreme yeni oluşan nesillerin atalarından farklarının daha yüksek olmasını sağlar ve çevresel değişimlere çok daha kolay adapte olabilirler. Erkek neslinin tükenmesi için eşeyli üremeye karşı bir evrimsel baskı oluşması gerekir, doğada böyle bir baskı yok askine canlılık milyonlarca yıldır eşeyli üremeye doğru evrilmiş bir şekilde devam ediyor. Erkekler var olmaya devam edicekler.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Dilrbad .
Dilrbad .
35K UP
öğrenci

cinsiyeti belirleyen hem sperm hem de yumurta da bulunan kromozomlardır.

kadınlarda da xx erkeklerde ise xy kromozomu vardır. y erkek x ise kadın anlamına gelir.

eğer sperm yani xy kromozomu olmasaydı sadece xx ile tek bir cinsiyetin olacağı bir toplum olabilirdi.

Tüm Reklamları Kapat

bunun çalışmalarının yapıldığı hakkında haberler ara sıra çıkıyor ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmediğim için kaynak olarak eklemiyorum.

ama teorik olarak evet sadece kadınlar veya dişiler ile xx kromozomu kullanılarak ırk devamı mümkün. bunun için tüp bebek gibi bir işlem yeterli olabilir veya dışarıdan başka bir kromozom yerine kişide hali hazırda bulunan kromozomlar kullanılabilir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close