Puan Ver
0
Puan Ver

Entropi ilkesine göre her şey düzensizliğe doğru evrilirken evrim nasıl düzene doğru gitmiş olabilir?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Entropi zamanla düzensiziliğin arttığını söyler. Bu ilkeyi kısaca şöyle açıklayabiliriz. Atomları belli bir şekilde düzenlemeye çalışırsak belli bir yapının oluşma ihtimali tamamen alakasız bir yapının oluşma ihtimalinden çok daha düşüktür. Atomlar kaotik bir şekilde yer değiştirirken zaman içerisinde bozulmalara uğrar. Bozulan düzenin eski haline dönmesi için enerji harcanması gerekir. Enerji artışıyla kısa süreli de olsa entropinin artışına karşı koymak mümkündür. Enerji kullanarak düzensizliğe gidiş yavaşlatılabilir. Türler de yok oluşa gidişi yavaşlatıyorlar. Evrim ve adaptasyon ile.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı

Şöyle, entropi çalışmakta olan bütün sistemlerin entropiyi artırdığını, bütündeki düzensizliğe dahil oluduğunu ifade eder. Ki bu doğrudur.

Ancak bu demek değil ki, herşey bizim anladığımız anlamda un ufak olacak. Büyük patlama ile düzensizliğe geçiş süreci başladı. Biliyoruz ki, gezegenlerin oluşumu da, yine entropinin hakimiyetinde gerçekleşti. Oluşan ilk maddelerin etkileşimi vs vs. Yani gezegen, metal, madde çeşitlerinin ve yapılarının oluşumu entropiye zıt bir durum değil. Her yeni oluşum, entropinin hakimiyetinde düzensizliği artıran bir unsura dönüşür.

Kimyasal ve sonrasında biyokimyasal etkileşimi de, gezegenleri oluşturan madde etkileşiminden ayırmamak gerek. Maddelerin kendi doğalarından kaynaklanan etkileşimin sonuçları, ve oluşan yeni yapıların kendi içinde etkileşimleri, ve oluşan üst yapıların karmaşık etkileşimleri. Madde, kimya, biyokimya, biyolojik yapı, tek hücreli, çok hücreli. Yani büyük patlama, madde partikülleri, atom, molekül, madde, gezegen ve yıldız. Aynı süreçlerin farklı kolları gibi bakabiliriz.

Bütün canlıları, düzenli olan enerji kaynaklarını alıp, kendi sistemlerinde daha düzensiz hale getirerek adeta yağma ederler. Düzensizliği artırırlar.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günümüzdeki hiçbir biyolog 'Evrime Yeni Kanıt' başlıklı bir makale yayınlamaya çalışmaz. Bu konu bir yüzyılı aşkın süre önce kapanmıştır.”
Douglas Futuyma
Geri Bildirim Gönder