Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Enerjinin korunum yasası nasıl kanıtlanabilir?

enerjinin korunum yasası var ama internetten araştırdığımda bunun nasıl kanıtlandığı gösterilmiyor sadece a enerjisinin b enerjisine dönüştüğü gösteriliyor ama nasıl
902 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emir Taha Sezer
Bilim için Yaşayan bir Primat

Enerjinin korunumu şüphesiz ki evrendeki en temel yasalardan biridir. Bu yasa, doğanın uğradığı çeşitli değişikliklerde değişmeyen enerji dediğimiz belirli bir niceliğin var olduğunu ifade eder. Bu bir mekanizma ya da somut bir şeyin betimlenmesi değildir sadece garip bir olgudur. Fakat sezgisel olarak da bunun böyle olması gerektiğini anlarız.

Enerjinin ne kadar temel bir işlevde olduğunu anlamakta fayda var. Bir evren yaratacak olsaydık 2 malzemeye ihtiyacımız olurdu; Uzay ve Enerji.

Pek çok biçime girebilmesinden dolayı enerjinin kapsamlı bir tanımını yapmak imkansızdır ama en yaygın tanım enerjinin bir sistemin iş yapma kapasitesi olduğunu söyler.

Tüm Reklamları Kapat

Enerjinin hiçbir biçimi yoktan varolamaz veya varken yok olamaz [1](Tabi kuantum mekaniğini işin içine sormazsak ki o da aslında bu yasayı ihlal etmez). Sadece bir biçimden diğerine dönüşürler. Evrende olup biten neredeyse her şey de yine bu enerji değişimleri ve standart model ile açıklanabilir.

Enerjinin korunumunu en kolay şekilde kafamızda canlandırmak için lego parçalarını düşünebiliriz. Elinizde 50 parça lego varsa onları hangi şekilde dizerseniz dizin elinizde yine 50 lego parçası olacaktır.

Kaldıraç ve basit makine gibi sistemler kullanarak mekanik enerjinin nasıl korunduğunu evde gözlemek de mümkün. İş (kuvvet dahilinde yer değiştirme) aynı zamanda enerjideki değişim her zaman korunur.

Ayrıca artık kütlenin de bir enerji formu olduğunu Einstein'ın ünlü formülü E=mc² sayesinde biliyoruz dolayısıyla kimya derslerinden hatırlayacağınız kütlenin korunumu deneyleri de bir bakıma bu olguyu kanıtlar.

[2]

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Statement Of Conservation Of Energy As It Applies Specifically To A Thermodynamic System Or Process. (7 Ocak 2003). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. R. P. Feynman. The Feynman Lectures On Physics. ISBN: 9780805390452.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close