Puan Ver
1
Puan Ver

Enerji dönüşümleri arasındaki ilişki ve ısının buradaki rolü nedir?

Neden enerji çeşitleri en çok ısı enerjisine dönüşür? Dünya'da kullanılan enerjinin `'ı ısı enerjisi elde etmek için kullanılıyor fakat ısı enerjisinden diğer enerji türlerine neden kolaylıkla geri dönüşüm sağlanamıyor?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Aslında öyle bir şey yok. Mekanik problemlerinde öyle deniyor olması öyle olduğu anlamına gelmez. Isı, termodinamik anlamda iş ile eşdeğerdir. Yani termodinamikteki enerji değişimi ısı ile ilintilidir. Mekanik enerji ile ilgili problemlerde verim %100 olmadığından sürtünme etkisiyle enerji kaybı yaşanır. Bu durumda bu enerjiyi en kolay ısı ile açıklıyorlar. Oysa ısı depolanan bir enerji değildir. Termodinamik açıdan cisme bir enerji aktarılacaksa aktarımı ısı yapmış olsa bile, dönüştüğü enerji iç enerjidir. Cismin sıcaklığı artıyorsa ısıl enerji (termal enerji) olur ki o da iç enerjinin altında bir enerji türüdür. Yani ısının tanımı genelde yanlış yapılır lise kitaplarında. Bu yüzden ısıya dönüştüğü söylenir. Mekaniksel kayıp enerjinin de illa termodinamik bir enerjiye dönüşme zorunluluğu yoktur. Ses enerjisine veya ışık enerjisine dönüşebilir. Örneğin hareketli cisim az da olsa ses çıkarıyor, örneğin gıcırdıyor falansa, enerji akustik bir dönüşüme uğrar. İlla ısıl bir enerji olmak zorunda değil. Yine kıvılcım çıkarabilir veya benzeri başka bir türe dönüşebilir. Önemli olan klasik mekanik olmayan bir enerji türüne dönüşmesidir. Gerçi ses de sonuç olarak mekaniktir ama hesaba katılmaz.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Sürtünme

Çünkü her sistemde illa ki bir verimsizlik vardır ve bu sürtünmeye sebep olur. Sürtünme ise ısıya sebep olur. Bu yüzden ısı çoğu alanda karşımıza çıkar (Örn: Termodinamik).

Fakat sorunda bu ısıyı neden kolayca enerjiye dönüştüremiyoruz demişsin. Bu doğru değildir. Isı da diğer enerjiler gibi kolaylıkla dönüşümü sağlanabilir. Nükleer santrallerin temelinde bu enerji vardır zaten. İleri okuma için kaynak bırakıyorum.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Bilim Fili Nükleer Enerji Nasıl Çalışır?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer beyinlerimiz, onu kolaylıkla anlayabileceğimiz kadar basit yapıda olsaydı, bu defa da biz beynimizi anlayamayacak kadar basit olurduk.”
Ian Stewart
Geri Bildirim Gönder