Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Enerji dönüşümleri arasındaki ilişki ve ısının buradaki rolü nedir?

Neden enerji çeşitleri en çok ısı enerjisine dönüşür? Dünya'da kullanılan enerjinin `'ı ısı enerjisi elde etmek için kullanılıyor fakat ısı enerjisinden diğer enerji türlerine neden kolaylıkla geri dönüşüm sağlanamıyor?

2
290 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Aslında öyle bir şey yok. Mekanik problemlerinde öyle deniyor olması öyle olduğu anlamına gelmez. Isı, termodinamik anlamda iş ile eşdeğerdir. Yani termodinamikteki enerji değişimi ısı ile ilintilidir. Mekanik enerji ile ilgili problemlerde verim %100 olmadığından sürtünme etkisiyle enerji kaybı yaşanır. Bu durumda bu enerjiyi en kolay ısı ile açıklıyorlar. Oysa ısı depolanan bir enerji değildir. Termodinamik açıdan cisme bir enerji aktarılacaksa aktarımı ısı yapmış olsa bile, dönüştüğü enerji iç enerjidir. Cismin sıcaklığı artıyorsa ısıl enerji (termal enerji) olur ki o da iç enerjinin altında bir enerji türüdür. Yani ısının tanımı genelde yanlış yapılır lise kitaplarında. Bu yüzden ısıya dönüştüğü söylenir. Mekaniksel kayıp enerjinin de illa termodinamik bir enerjiye dönüşme zorunluluğu yoktur. Ses enerjisine veya ışık enerjisine dönüşebilir. Örneğin hareketli cisim az da olsa ses çıkarıyor, örneğin gıcırdıyor falansa, enerji akustik bir dönüşüme uğrar. İlla ısıl bir enerji olmak zorunda değil. Yine kıvılcım çıkarabilir veya benzeri başka bir türe dönüşebilir. Önemli olan klasik mekanik olmayan bir enerji türüne dönüşmesidir. Gerçi ses de sonuç olarak mekaniktir ama hesaba katılmaz.

203 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Çünkü her sistemde illa ki bir verimsizlik vardır ve bu sürtünmeye sebep olur. Sürtünme ise ısıya sebep olur. Bu yüzden ısı çoğu alanda karşımıza çıkar (Örn: Termodinamik).

Fakat sorunda bu ısıyı neden kolayca enerjiye dönüştüremiyoruz demişsin. Bu doğru değildir. Isı da diğer enerjiler gibi kolaylıkla dönüşümü sağlanabilir. Nükleer santrallerin temelinde bu enerji vardır zaten. İleri okuma için kaynak bırakıyorum.

116 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sınırlı sayıda kalp atışımız olduğunu düşünüyorum ve benimkileri boşa harcamaya hiç niyetim yok!”
Neil Armstrong