Puan Ver
2
Puan Ver

En yakın kuzenimiz şempanzelerse, en yakın amcamız, halamız, teyzemiz kimlerdir?

Merhaba. Youtube videolarınızda, yeri geldiğinde, "en yakın kuzenimiz şempanzeler" diyorsunuz. Buradan hareketle, en yakın amcamız, halamız, teyzemiz kimlerdir? Mesela, ankarapithecus meteai primatıyla akrabalık bağımız nedir? Ankara'dan sevgiler, saygılar... :)

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (3)
1 Cevap

Kuzen denilirken "amca, hala, dayı veya teyzenin çocuğu" anlamında kullanılmıyor. Buradaki benzetme şu: Siz kuzeniniz ile aynı dedeyi paylaşıyorsunuz, yani atanız ortak.

Daha iyi anlamak için:

Ortak Ata
Ortak Ata
Evrim Ağacı

"A ve B Türlerinin Ortak Atası"na "D türü" "A, B ve C Türlerinin Ortak Atası"na "E türü"diyeceğim.

Ben "A türü" olacağım. Burada D türü evrimsel olarak benim atamdır, D türü görüldüğü üzere B türünün de ortak atası. A ve B türü ortak bir atayı paylaşıyor. Bunun için soy ağacına benzetme yapılıyor ve "kuzen" denerek iki canlının ortak atası olduğu vurgulanıyor. A türü ile C türü de evrimsel olarak kuzen. Ortak ata daha geride olduğu için daha uzak kuzen. Yani burada kuzen "ortak bir atayı paylaşan türlerin genel ifadesi." O yüzden amca, hala, dayı, teyze aramanıza gerek yok.

Teşekkür (2)
1

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta hep olduğu gibi, insanlar kolay cevaplar isterler. Ve o cevaplar her zaman hatalıdır.”
Susan Greenfield
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder