Puan Ver
5
Puan Ver

En fazla mutasyona uğrayan canlılar hangileridir?

İnsanlar hayatları boyunca ortalama 32. 000. 000. 000. 000 kere mutasyona uğrarlar bunu biliyoruz. Fakat en fazla mutasyona uğrayan canlılar hakkında bilgim yok pek. Cevap verirseniz sevinirim.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (2)
1 Cevap

En çok mutasyona uğrayan canlı şudur demenin doğru olmayacağını düşünüyorum.

Canlılar gerek yaşam ortamlarına bağlı gerek sadece hayati fonksiyonları yerine getirdikleri için mutasyona uğrarlar.

Bir canlı mutajenlere ne kadar çok maruz kalıyorsa o kadar çok mutasyona uğrama ihtimali vardır.

Mutajenler yüksek enerjili ışınlar gibi genetik materyal ile etkileşebilen çevresel faktörler olabileceği gibi hayati fonksiyonları yerine getirirken ortaya çıkan kimyasallar (örneğin hücresel solunum sonucu oluşan reaktifler gibi), virüsler gibi biyolojik etmenler veya DNA eşlemesi gibi süreçlerde yapılan hatalar olabilir.

Mesela solucanlar ışığa maruz kalmıyorlar ve evrimsel süreçte çok az değişmişlerdir. Ama değişmemelerinin sebebi solucan olmaları değil mutajene maruziyetin az olmasıdır.

Mutajene çok maruz kalan canlılarda mutasyon ihtimali yüksektir. Örnek insan olabilir. Stres, binbir çeşit kimyasala (ilaçlar, gıda takviyeleri, boyalar, deterjanlar vs vs) maruziyet, uzun saatler televizyona, cep telefonlarına maruziyet mutasyon ihtimalini arttırıyor. Bununla birlikte insanın elini değdirdiği yerlerde yaşayan canlılar da insan faaliyetlerinden nasibini alıyor ve mutasyona uğrama riskleri artıyor. Hava kirliliği o havayı soluyan canlılarda riski arttırıyor. Su kirliliği sudakileri vs vs...

Teşekkür (2)
2

Kaynaklar

  1. LIFE THE SCIENCE OF BIOLOGY NINTH EDITION Önerdiğim kitaptaki mutasyyonlarla ilgili okuduğum bölümden yaptığım çıkarımdır.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya, hayranlık uyandıracak şeylerle doludur. Ancak bilim onlara göz attığında, bunlar daha da hayranlık uyandırıcı hale gelir, daha az değil!”
David Attenborough
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder