Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Baha Eren Tekin
Üye
1

En beğendiğiniz bilim insanları ve çalışma alanları nelerdir?

Bilimle iç içe yaşamaya çalışan bir insan olarak her etkinliğimde bilime dair bir şeyler görmek beni mutlu ediyor. Marjinal olarak gördüğünüz bilim insanlarını benimle paylaşmanız benim için çok değerli. Teşekkürler.
429 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Abdullah Derda Alkazak
Bilimle ilgileniyorum

Herkesin düştüğünü gördüğü elmanın neden düştüğünü soran tek kişi olan Sir Isaac Newton,

200 yıl boyunca kusursuz çalışmış ve Neptün'ün keşfine de olanak sağlamış Newton fiziğinin açıklayamadığı Merkür'ün perihelion problemini Görelilik ile açıklamayı başarıp, evrene bakış açımızı değiştiren Albert Einstein,

Tüm Reklamları Kapat

Günümüz bilgisayar yazılımlarının temellerini ilk bilgisayardan 100 sene önce Charles Babbage ile ortaya atan ve ilk bilgisayar yazılımcısı ünvanını alan Ada Lovelace,

Yakalandığı ALS hastalığına rağmen fizik sevdasından şaşmayan, karadeliklerin 'ışıdığını' keşfeden ve Einstein'dan sonra en büyük teorik fizikçi olarak kabul edilen Stephen Hawking,

Tüm Reklamları Kapat

Kadınların bilim camiasında pek hoş karşılanmadığı bir dönemde inanılmaz bir yöntemle DNA'nın sarmal yapısını keşfeden ve Nobel'i büyük bir haksızlık nedeniyle alamamış olan Rosalind Franklin,

Neredeyse hiçbir resmi eğitim görmemesine rağmen elektromanyetizma üzerine çalışmalar yapan, ilk elektrik motorunu icat eden ve "diplomasız dahi" olarak anılan Michael Faraday...

Bu liste uzar gider...

Agora Bilim Pazarı'nda Rosalind Franklin'in biyografisini anlatan bir kitap görmüştüm. Merak edersen alabilirsin. Hatta linkini de bırakayım:

https://pazar.evrimagaci.org/urun/dnanin-kara-leydisi-rosalind-franklin/

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Ubik Ubik
Ubik Ubik
15K UP
bilime ilgili biriyim.

İlk olarak kesinlikle Max Born. Fizik dünyasında zaman zaman hakkı yense de en sonunda hakkettiği değeri kazanmış pek önemli bir bilim adamıdır. Onun haricinde tekrardan kuantum üzerine araştırmalar yapan Pauli, De Broglie, Everett ve benim için en önemli kişi olarak John Wheeler. Kendisi günümüzde kullandığımız “solucan deliği” ve “kara delik” terimlerine bu isimleri vermiş nüktedan ve gayet değerli bir fizikçidir.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
koray Erdoğan
Okuduğum bölüm gereği yaptığım araştırmalar sonucu öğrenmiştim.

Tarihteki İlk Bilgisayar Programcısı: Ada Lovelace. Günümüzdeki teknoloji ile bağlantılı yapay zeka veya herhangi bir basit uygulamada bile kullanılan yazılımı, yani bir nesnenin yada programın ne yapması gerektiğini anlatabildiğimiz teknolojiyi kullanan bir bilim insanı. Bu muhteşem bir olanak ve akıl almaz bir seviye. Bunun en önemli temsilcisi de Ada Lovelace'dir. Kendisi tamamen günümüz programa dilini oluşturmadı elbette ama temelini oluşturmuş ve bunun geliştirilebilir olmasını sağlamıştır. Kendisine minnettar olamamız gerektiğini düşünüyorum.[1]

Kaynaklar

  1. Buse Melike İtik. Tarihteki Ilk Programcı.. (26 Mart 2023). Alındığı Tarih: 7 Mart 2020. Alındığı Yer: Compec | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close