Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Burcu Burcu
Burcu Burcu
4,970 UP
Üye
2

Empati duygusu olmayan biriyle nasıl iletişim kurulur?

Önerebileceğiniz kitap, makale, youtube videosu vs varsa da çok sevinirim.
428 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Onat Bora Bilen
Üniversite öğrencisi

Empati yoksunu bir insanla sadece yüzeysel iletişim kurulmalı, sorunları, iyilikleri, sevinçleri, talihsizlikleri vs. asla ama asla paylaşmamayı tercih ederim bu tip insanlarla, çünkü nötr kalacak, size zaman kaybından başka bir şey getirmeyecektir. Tanıyorsam yalnızca "nasılsın, umarım iyisindir, iyi günler" der geçerim.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Esat Kudret
Esat Kudret
110K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Buradan kim ne derse desin, çevrenizde değer verdiğiniz, güvendiğiniz insanlar mutlaka vardır. Danışın, danışın, danışın…

Empati duygusu, en yalın tanımı ile kendini karşıdakinin yerine koymaktır. Bir insanın kendini karşıdakinin yerine koyabilmesi için öncelikle “rahatsız edici derecede” bencil olmaması lazım. Yani kendisi evrenin merkezi ve her şey etrafında dönüyor hissine sahip olmaması lazım.

Tüm Reklamları Kapat

Fakat bazen karşıdaki böyle olmadığı halde bizim beklentilerimiz ve karşılanma oranı üzerinden karşıdaki ile ilgili böyle bir yargıya da ulaşabiliriz. Az da olsa böyle bir ihtimal varsa, sorunun çözümünün ilk ve zorunlu aşaması her şeyi ayrıntıları ile konuşmaktır. Sırayla, dinleyerek, gerektiğinde notlar alarak, yargılamayarak, fakat mümkün olduğunca anlaşılmayana yönelik çok soru sorarak ve sakince.

Şayet karşıdakinin evrenin merkezi oluşu ve her şeyin etrafında döndüğü algısı sabit ve iradi bir algı ise ve aynı ortam paylaşılmak zorunda ise; en azından paylaşılan ortamda ve paylaşımlar sürdüğü sürece her iki tarafın da sözünü dinlediği, değer verdiği, hayır diyemeyeceği bir büyüğün huzurunda, karşılıklı rahatsızlık veren durumlarla ilgili asla çiğnenmemesi gereken yasaklar konabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu soruya sebep olan süreç ile ilgili ayrıntılı bir bilgi olmadığından bunlarla yetinmek daha doğru olur kanısındayım. Sonuçta sorunu birinci derecede yaşayan bir yol bulamaz ise hiç kimse bulamaz.

Her şeye rağmen işin içinde sevgi var ise ki bu büyük bir olumluluktur ve iletişim kurma ihtiyacı bunu gösteriyor; oradan tutup çekmek ve büyütmek en etkili çözüm yolu olacaktır diye düşünüyorum.

Bu ifadeler mutlak değildir. Sadece yaşanmış deneyimlerin bir ürünüdür. Bu yüzden çevrenizde değer verdiğiniz, güvendiğiniz kim var ise mutlak ve mutlaka vakit kaybetmeden danışın, danışın, danışın…

Yararlı olabileceğini düşündüğüm kaynaklar aşağıda…

*Prof.Dr. Üstün Dökmen: İletişim Çatışmaları ve empati / Sistem Yayıncılık

*Doğan Cüceloğlu: İçmizdeki Çocuk / Remzi Kitabevi

*M. Ali Yasir: Beden Dili / NEV Yayınları

*Hasan Bacanlı: Kendini Ayarlamanın Psikolojisi / MEB Yayınları

Tüm Reklamları Kapat

*Doğan Cüceloğlu : Yniden İnsan İnsana / Remzi Kitabevi

*Doğan Cüceloğlu : Savaşçı/ Remzi Kitabevi

*Anton S. Makarenko : Yaşam Yolu / Payel Yayınevi

*Doğan Cüceloğlu: İyi Düşün Doğru Karar Ver / Remzi Kitabevi

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close