Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

E=mc^2 formülünde neden ışık hızını kullanıyoruz ve neden ışık hızının karesi?

382 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Aslında benzer formüle Newton Yasalarında da rastlıyoruz. Zaten Einstein bu çalışmalarını Newton Yasalarını temel alarak gerçekleştirmiştir. Hatta çalışmaların yayınlandığı sene o kadar da ses getirmemiştir. O yıl Nobel ödülünü layık görülmüştür ama bildiğim kadarı ile fotoelektrik çalışmaları ile ilgiliydi.

Newton yasalarına göre hareket halindeki cismin momentum formülü p=mv şeklindedir. Dikkat edilirse E=mc2 ile benzer kurgu. Yani kütle hız ile çarpılıyor.

Maxwell elektromanyetik dalga hareketinin ışık hızında gerçekleşmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Einstein kütlesi olmayan fotonların momentumunu hesaplamak istediğinde "v" yani hız yerine doğal olarak "c" yi koymuştur ve formül p=mc haline gelmiştir, iyi ama ışığın kütlesi yok. Işığın kütlesi yok ama momentumundan kaynaklı göreli kütlesi var. Aslında E=mc2 de gördüğünüz kütle, göreli kütleyi de kapsar.

Tüm Reklamları Kapat

Fotonların enerji formülü ise E=pc şeklindedir, arada atlamayalım, ışığın momentumu Planck Sabitinin dalga boyuna bölünmesi ile bulunur p=h/λ.

Şimdi kafalar biraz karışabilir, ışığın momentumuna hem p=mc dedik hem de p=h/λ dedik. Einstein'ın dehası burada devreye giriyor ve her iki hesaplamanın aynı sonuca ulaştığını ispat ediyor. Fotonlar için p=mc formülünün ispatı ile ilgili bir soru daha sorun, onun cevabına orada bakarız (şimdi anlatması bana da zor geldi :).

Artık p gördüğümüz yere eşitliğin sağ tarafını yazabiliriz. E=(mc)c, oldu size E=mc2 .

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kadir Araz
Kadir Araz
3,750 UP
Makina Mühendisi öğrencisiyim

Bu formül ışık hızının formülü değildir .

Bu formüldeki E=enerji m=kütle c^2= Işık hızı'dır.

Işık hızının formülü ise ; c = λf'dir

Tüm Reklamları Kapat

Buradaki C= Işık hızı λ= Dalga boyudur (bir dalga örüntüsünün tekrarlanan birimleri arasındaki mesafedir.) f=Frekanstır.[1]

Umarım bilgilendirici olmuştur.

Kaynaklar

 1. IŞIK. Işık Nedir?. Alındığı Tarih: 22 Ağustos 2023. Alındığı Yer: IŞIK | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close