Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Elmaya düşen ışık o cismin atomunun neler gerçekleştirmesi sonucu kırmızı gözükür?

İşin detaylı açıklamasını istiyorum. Şöyle bir şey duydum: Atoma düşen fotonun verdiği enerji ile elektron katman atlar ancak katmana geri dönmek ister bu yüzden elektromanyetik dalga açığa çıkarır. Bu çıkan dalgada onun rengi belirler gibi. Bu doğru mu bilmiyorum. Rica ediyorum detaylı açıklar mısınız ? Her yerde basit cevaplar gördüm

1
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Söylediğiniz şey doğru ama çoğu durumda geçerli değil. Görme eylemini temelde ikiye ayırabiliriz:

  1. Cismin kendisinin ışık kaynağı olması durumu
  2. Cisimden bir ışık yansıması durumu

Birinci durumda cisim sıcaklığından ötürü bir kara cisim ışıması yapıyor olabilir. Örneğin Güneş (veya diğer yıldızlar) sıcaklıklarından ötürü belirli bir spektrumda ışık saçıyorlar. Renklerini belirleyen şey de sıcaklıkları. Ne kadar sıcaksa o kadar mavi, ne kadar soğuksa o kadar kırmızı oluyor. Arada da bu iki rengin eşit karışımları olan beyaz var.

Bu noktada sizin bahsettiğiniz örnek de söz konusu. Fotonlar atomlara çarptığında elektronları üst enerji seviyelerine taşıyabilir. Bunun için her atomda her elektronun farklı bir enerjiye ihtiyacı vardır, yani gelen fotonun enerjisi, uyarılmanın durumunu belirler. Foton emerken (absorption) elektron bir üst enerji seviyesine taşınır, fakat elektron burada sonsuza kadar durmaz ve bir süre sonra geri düşer ve foton salınır (emission). Sizin dediğiniz örnek bu tür bir uyarılma sonucu gerçekleşen durumu anlatıyor. Fakat burada salınan ışık çoğu durumda gözümüz tarafından görünür dalga boyunda değildir ve bu oldukça enderdir. Lakin buna benzer çeşitli ışık saçma süreçleri var (bkz. chemiluminescence, phosphorescence).

Fakat bizim görmemiz çoğunlukla ışığın yansımasıyla gerçekleşiyor. Örneğin masamdaki mavi kalemin üzerine Güneş ışığı düşüyor, oradan yansıyor ve gözüme ulaşıyor. Peki neden mavi görünüyor? Çünkü kalem en çok mavi dalga boyundaki ışığı yansıtıyor, diğerlerini emiyor (absorbe ediyor). Keza bu üzerine düşen ışığın rengiyle de alakalıdır. Örneğin beyaz ışıkta mavi olan ve kırmızıyı tamamen emen bir kaleme, kırmızı ışık tutarsanız, kalemi göremezsiniz. Çünkü kırmızı ışığı yansıtmıyordur (gündelik hayatta bu kadar ağır bir soğurma olmadığı için sönük de olsa görürsünüz).

Bununla ilgili bir yazımızı aşağıya bırakıyorum.

186 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • A. Elçi & Ö. Kayalı. Işık Ve Renk: Ara Renkler Ve Ana Renkler. (08 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 08 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et