Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Elektronlar çekirdeğin etrafında dolanırken dengelenmiş kuvvetlerin etkisi altında mıdır?

Bu kuvvetlerden birini diğerinden nasıl büyük hale getirebilirebilirez. Örnekleri var mıdır? (kaynağınızın içerisindekini direkt cevap olarak yazacaksanız. Burda bana vakit kaybettirmeyin lütfen)

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evet, elektronlar çekirdeğin etrafında dolanırken dengelenmiş kuvvetlerin etkisi altındadır. Burada iki kuvvet söz konusudur. Dairesel hareketten kaynaklı olarak merkezcil kuvvet, artı yüklü çekirdeğin eksi yüklü elektronu çekmesinden kaynaklı elektrostatik kuvvet (Coulomb kuvveti). Bu iki kuvvet birbirine eşittir:

Soldaki kuvvet merkezcil kuvvet, sağdaki de Coulomb kuvvetidir. Burada, m elektronun kütlesi, v hızı, r dolandığı dairesel yörünge yarıçapı, e yüküdür. k Coulomb sabiti iken Z çekirdekteki proton sayısıdır.

Bu kuvvetlerden birini diğerinden daha büyük hale getirmek, dairesel hareketin devam etmesi koşulunda mümkün değildir. Yapılan değişiklik hemen dengelenecektir. m, k, Z, e sabit olduğundan onlara müdahele edemeyeceğimizi düşünebiliriz. Geriye v ve r kalıyor. Eğer hızı (v) artırırsak soldaki kuvvet büyüyecektir, yani merkezcil kuvvet. Bu yörünge yarıçapı r nin artışı ile dengelenir. Öte yandan elektronu daha küçük bir yarıçaplı yörüngede dönmeye zorlarsanız bu sefer de hız azalarak dengelenme sağlanacaktır.

Dengelenme sağlanmadığı durumda elektron, çekirdek etrafındaki dairesel hareketine devam edemez.

Ancak bu betimlemenin "klasik" olduğunu (Rutherford modeli), yani gerçeği yansıtmadığını söylemeliyiz. Gerçekte (kuantum mekaniğinin açıklamasında) elektronun dolaştığı yörünge yarıçapı keyfi bir şekilde değiştirilemez. Ancak belirli değerlere değiştirilebilir.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Rutherford modeli
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ölüm bir mühendislik problemidir.”
Bart Kosko