Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Elektrik elektronik mühendisliği mi bilgisayar mı?

Amacım bilim yapmak genel olarak. Hangisinde bu konuda daha çok tatmin olabilirim?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

Merhabalar,

Öncelikle neyi daha çok sevdiğinize dikkat etmelisiniz. Sırf popüler ve yaygın diye bir işi seçerseniz bir süre sonra pişman olursunuz. Hangi meslekte başarılı olacağınız ise tamamen size bağlı.

Örnek olarak kendimi verebilirim. Özel sektörde elektronik mühendisi olarak çalışıyorum. Abim ise bilgisayar mühendisi. Onun yaptığı bazı şeyleri ben, benim yaptığım bazı şeyleri o anlıyor. Meslekler iç içe geçmeye başlayalı çok oldu.

Olay sadece ikisi arasında seçim yapmakla da bitmiyor. Seçtiğin bölümde de bir sürü farklı alan bulunuyor. Bitirme projem 5G haberleşme teknoloji üzerineydi. Çalışmaya başladığım ilk dönem aylarca yazılımla uğraştım. Şimdi optik alanında uğraşıyorum. Anlayacağın bir meslek altında bile çok fazla seçeneğin bulunuyor. Önemli olan istediğini keşfedebilmek.

Bilim yapmak istiyorsan araştırma yapmayı asla bırakmamalısın. İki meslekle ilgili yapılan uygulamalara rahatlıkla ulaşabilirsin. Şahsen benim en keyif aldığım alan gömülü yazılım sistemleri ki internette bir çok uygulaması bulunuyor.

Teşekkür
Paylaş
0

Bilim her dalda mevcuttur. Önemli olan içinde ki senin ne tarafa ağır bastığıdır. Bunu anlamak için sadece sorduğun soruyu aklından geçir ve kafanın içinde ilk ne beliriyorsa o taraf ağır basıyordur. Tatmin konusuna gelirsek "Yazılım" geleceğin mesleğidir bu aşikar. Önü çok ama çok açık hatta önü kapanamaz ve bitemez diye bas bas bağırabilirim. İki dalda da kodlama olacaktır lakin "Yazılım" bölümü daha soyuttur ve aklını daha komplike çalıştırman gerekecektir. Bana kalırsa yazılımı seçmeni öneririm fakat şu bir gerçek ki eğer "çok iyi" yerlere gelmek istiyorsan şuan ki duruma göre ülke sınırlarının dışına da adım atman gerekecek.

Teşekkür
Paylaş
0

Bilgisayar bölümü, kaliteli yerlerde okumak istersen puanı yüksek ve sayısal isteyen meslektir. Kendini elektrik mühendisliğine göre daha çok geliştirebileceğin bir bölümdür bilgisayar bölümü. Tavsiyem bilgisayar bölümünü seçmen olur. Ama yeteneğin hangisine yatkınsa onu seçmen ilk önce kendin için faydalı olur :)

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Okuyan biri ölmeden önce binlerce hayat yaşayabilir... Okumayan biri tek bir hayat yaşar.”
George R. R. Martin
Geri Bildirim Gönder