Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Eğer karadeliğin 'olay ufku'na (event horizon) girip çıkmayı başarabilecek bir teknolojimiz olursa zamanda yolculuk yapmak mümkün olabilir mi?

Sizlerin de bildiği gibi zaman kütleyle eş orantılıdır. Buna göre on insandan ortalama sekizinin zaman algısı birbirinden farklı olur. Peki bu mantığa göre karadeliği sıyırır geçersek çıktığımızda zamanda yolculuk yapmış olur muyuz? (benim fikrim: oluruz. )

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet. Ama böyle bir teknolojinin var olması neredeyse olanaksız. çünkü olay ufkuna girdiğiniz an, zaman durur. Bu yüzden nedensellik gereği çıkmaya neden olacak bir şey de yapamazsınız. Yani zamanın donduğu anda zaten bir şey yapmanız olanaksızdır. Zamanın donduğunu bile anlamaya zamanınız olmaz. Kaldı k, spagettileşme yüzünden çoktan moleküllerinize ayrılmış olursunuz.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bu Dünya'ya sırf bir biyolojik tesadüf sonucu gelip de insan kibri nedeniyle yok olmak ironilerin en büyüğü olurdu.”
Richard Leakey
Geri Bildirim Gönder