Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan Arduç
Üye
1

Eğer her şey mümkünse imkansızlık da mümkün değil midir?

Eğer imkansızlık mümkünse o zaman her şey nasıl mümkün olur?
1,349 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Shiki Granbell
Kronofaj

Sorunun herhangi bir olgusal değeri bulunmadığı için, beyin egzersizi görevi görüyor diyebiliriz. Varlık parametrelerimiz dolayısıyla erişebildiğimiz sonuç; tümevarımsal ilkelerin geçersizliğidir. Bu nedenle her şey-hiçbir şey gibi genel anlam içeren terimler pasif birer önermedir. Ancak bu konunun işlevselliği bakımından göz ardı edilebilir.

Bu soruyu şöyle açıklayabiliriz:

Tüm Reklamları Kapat

1. Her şey mümkündür.

2. Hiçbir şey imkansızdır.

Tüm Reklamları Kapat

3. Her şey mümkün değildir.

Her şey mümkün ise imkansızlıkta mümkün demektir gibi düşünülebilir. İmkansızlık dahi mümkün ise bu kip anlam yetersizliğini yaratır. Mesela "yokluk vardır" yanlış bir önerme kipidir, hobinin yokluğunun hobi olmadığı, paranın yokluğunun zenginlik belirtmediği veya bilgi yokluğunun da bilgelik sayılmaması gibi. Bu düşüncenin paradoks benzeri olmasının sebebi de öznelerin (mümkün-imkansız) birbirlerine karışıyor olması.

Ortada bir paradoks yok. Sadece hatalı bir önerme kipi var. Örneğin tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıkar?

1. Her şey mümkündür.

2. Hiç bir şey imkansızdır, hiçbir şeyin imkansızlığı mümkün olduğu için her şey mümkündür.

Bu önermeyi istediğimiz şekilde hermeneutik hale getirebiliriz. Ancak bu kelime oyunundan öte gitmez.

237 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
181K UP
Bilim ve felsefe okuru

Kavramların semantik karşılığı esas alınırsa imkansızlık (mümkünsüzlûk yani mümkün olmama veya mümkün olmayan) mümkün kümesine dahil bir elaman değildir. Bu kümenin dışındadır. Bu nedenle herşey mümkünse imkansızlık da mümkündür sözündeki 'herşey' ifadesinin kapsamına neyin girdiğini semantik olarak doğru tespit etmezsek anlam ve kavram kargaşası doğar. Yani herşeyin mümkünlüğü/mümkün olan herşey mümkünsüzlüğü ifade ermez ve kapsamaz. 'Herşey' ifadesinin semantik olarak 'hiç birşeyi' ifade etmemesi ve kapsamaması gibi. Ama öznel olarak sizin zihninizde eğer ' herşey' ifadesine 'mümkünsüzlüğün' de en nihayetinde 'birşey' olması gibi bir değerlendirme ile dahil edilirse (böyle bir durumda mümkünsüzlüğü de sizin zihniniz 'birşey' olarak mümkünlük kümesine dahil edildiğini görmek gerekir) bu durumda burada bir anlam çelişkisi yaratan öznel bir kavramsal değerlendirme durumdan bahsedebiliriz.

123 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close