Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Eğer bir cisim 0. 9 c ile gidiyorsa ve bizde 0. 2 c ile ondan aynı doğrultuda uzaklaşıyorsak o cisime baktığımızda ne görürüz?

O cismin hızını 1. 1 c olarak mı görürüz, yani ışık hızı bir nevi aşılabilir mi? (c ile kastım ışık hızı)

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar,

Konunun uzmanı olmamakla birlikte, sorunuza cevap verebileceğimi düşünüyorum. Bu soruyu 0.2c ile giden cisim üzerinden açıklamaya çalışacağım.

0.2c ile yol alan cisim arkasına baktığında 0.9c ile yol alan cismi göremez. Bunun sebebi aralarındaki mesafenin, ışığın yol alabileceği tek hız olan (ışık hızı sabit ve geçilemez olduğu için) ışık hızından daha hızlı açılmasıdır. Bu durumu cisimler açısında bir paradoks oluşturmamaktadır çünkü kendi tekil hızları, evrendeki en yüksek hız olan ışık hızını aşmamaktadır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Daha açık ve ayrıntılı bir açıklama için kaynak bölümüne eklediğim linke bakabilirsiniz.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karakteriniz, kaderinizdir.”
Heraclitus
Geri Bildirim Gönder