Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Düşünce nedir? Düşünce soyut mudur somut mu?

Örneğin elma hakkında düşünsem ve düşüncemi almak istesem neyi almam gerekir? Beynimdeki bir hücre mi? Yoksa bir sıvı mı? Kimyasal mı? Yoksa bir elektrik parçası mı? Yani beynimizdeki neye biz düşünce diyoruz? Bunu çıkarıp işte bu benim elma hakkındaki düşüncem diyebilir miyiz? Bu mümkün olur mu?

2
779 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Düşünce, elektro-kimyasal iletilerdir yani madde-enerjidir. Algılanabilir ve gözlemlenebilirdir. Eskiden doğa üstü zannedildiği için soyuttu şimdi somuttur. Fizikte soyut yoktur. Türkçede soyut varsayılıyor.

628 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Beynin dış uyaranlarla olan iletişimini, nöron ağları vasıtası ile sağlar. Dış uyaranlara karşılık, sinir hücrelerinin birbiriyle oluşturduğu sinir ağları bulunur. Bir olgunun fiziksel ya da hayali olması beyin için farketmez, eşit düzeyde gerçektir, çünkü aynı olgu için tek bir sinir ağı bulunur. Hatta ünlü simaların doğrudan karşılığı olan sinir hücrelerinden bahsedilmekte son zamanlarda. Yani elmayı düşündüğümüzde, beynimizin elma ya karşılık gelen sinir ağı ateşlenmektedir. Elmayı gördüğümüzde de aynı sinir ağı ateşlenmektedir. fMRI - fonksiyonel MR cihazları, beyin fonksiyon halindeyken görüntüleme yapar. Bu sayede, hangi duygudurum-düşünce anında hangi ağların uyarıldığını ölçebiliyoruz. Kişiye sevgilisinin fotoğrafı gösterilerek, meditasyon yapanların görüntülemeleri uzun süre araştırma konusu oldu.

Canlılığın başından beri, dış uyaranlara karşı uyum sağlama ve tehlikelerden korunmayı, tanıma, analiz, kaçınmayı, her uyarana karşılık gelen ağ yapılanması, ve bu ağların, uyarana özel tepki üretmesi yoluyla gittikçe kompleksleşme süreci izler. Homosapiens, uyaranları derinlemesine işler, analiz eder ve elde ettiği sonuçlar yaşamda kalmak için hatta anlamla yüzleşmek, kavramsal çıkarımlarda bulunmak için yoğun sinir ağları geliştirmiştir. Nöronal aktivite, beynin dış uyaranlarla etkileşimi düşünce denilen, nöronlar arası etkileşimin kompleksliğinin bir üst sonucu olarak görülmekte. Sinir hücreleri sadece uyaranla etkileşime girerken, ortalama 80 milyar hücrenin her birinin, ortalama 10bin diğer sinir hücresiyle doğrudan bağlantısının olması, düşünce denen bir üst fenomeni doğurmakta olduğu düşünülüyor.

Bu açıdan baktığımızda fiziksel bir yanı çok temel. Ancak, düşünmenin uyarana bağımlı olmadığı ve doğrudan tarafımızdan yönlendirebildiğini göz önünde bulundurduğumuzda, bilinç gibi açıklayamadığımız başka bir üst sonuçtan da bahsetmek zorunda kalıyoruz.

Düşüncenin teknik analizi belli oranda sınırlı olarak mümkün olsa da, doğrudan alakalı bilinç gibi konulara geldiğimizde şimdilik detaylı açıklamalar yapmak kolay değil.

485 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Milyonda bir olur diye düşündüğünüz bir şey, önümüzdeki salı gerçekleşecektir.”
Gordon Letwin