Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Dünyaya ilk 2 insan indiğini düşünürsek bunlardan birinin siyahi olma ihtimali nedir?

Çünkü iki siyah insan ürediğinde beyaz, iki beyaz ürediğinde de siyah insana gebe kalmaz. Çocukluk merakımdı içimde kalmasın buraya sorayım dedim. Öğretmenlerime sormaya çekiniyordum

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle insanın inmesi gibi bir şeyin söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Bir şeyin şak diye yaratılması ya da oluşması bir anda var olması bilimsel açıdan mümkün değildir. Çünkü bir şeyin var olması için bunun bir yapım süresi aşaması olması gerekir. Çocukken ilk insan neden bir anda yaratılmış olmasın ki diye düşünürdüm. Sabah kalktığımda mutfakta ekmeğin üstünde yeşil yeşil şeyler görürdüm ve bu bir anda kendi kendine oluşmuştu. Meyvelerin üzerinde oluşan kurtların bir anda oluşmasıda kafamı kurcalıyodu. Demek ki canlılar bir anda var olabiliyor diye düşünüyordum. Ama sonra o yeşil şey diye tanımladığım küfün bakteriler tarafından belli bir sürede oluşturulduğunu ve kendiliğinden oluştuğunu sandığım kurtların meyve sineklerinin meyveye daha önceden bıraktıkları gözle görünmeyen yumurtalardan çıktıklarını ve büyüdüklerini öğrendim. En ufak en minimal canlı bile belli bir süreçle yaratılırken ilk insanın bir anda yaratılmış ya da senin deyiminle indirilmiş olması kabul edilebilir bir şey mi sence?

Bu olayın yavaş gelişen evrimsel bir sürece dayandığına inanıyorum. Yüz yıllar içinde gelişen bir başkalaşım süreciyle ırk diye tanımladığımız renkler ve farklılıklar oluşmuştur. Sadece iki tane insandan siyah ve beyaz iki insanın genlerinden tüm insanlığın oluştuğunu varsayarsak diğer binlerce ırkı görmemezlikten gelmiş oluruz. Bu eğer senin dediğin gibi olsaydı dünyada sadece iki tip ten rengi, iki tip göz rengi, iki tip saç rengi şekli ve her şey sadece iki çeşitten oluşurdu. Bu yüzden bu olayların canlıların kendi içlerindeki evrimsel süreçlerine dayandığına inanıyorum. İlk insanda yavaş bir şekilde öbür canlılar nasıl binlerce yılda evrimleştiyse öyle oluşmuş ve yaşadığı coğrafyaya, döneme, iklime yaşayış şekillerine göre farklılıklar göstermiştir.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
7
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
7
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Timsahlar kolaydır. Seni öldürmeye ve yemeye çalışırlar. Asıl zor olan insanlardır. Bazıları önce arkadaşınmış gibi davranırlar...”
Steve Irwin