Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Dünyanın yaşını nasıl bilebiliyoruz?

4
1,741 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Geçmişten beri biliminsanları Dünya'nın yaşı ile ilgili tahminde bulunmuştur. İlk olarak bilimsel şekilde bu olaya yaklaşan Kelvin'dir. Kendisi Dünya'nın 100 milyon yaşında olabileceğini belirtmiştir. Ancak Jeoloji, kimya ve fiziğin gelişmesi ile daha gerçekçi tahminler ortaya çıkmaya başlamıştır.

Marie Curie'nin radyoaktif maddelerin, bozunarak yani enerji kaybederek çevresine elektro manyetik dalga veya partikül yoluyla radyasyon yaymasını tespit ettikten sonra işler değişmeye başladı. 

Dünya üzerinde radyoaktif bir madde olan Zirkon içeren kayalar incelenmeye başladı. Örnek olarak mesela kayanın içerisinde kararsız bir 14C (karbon 14) atomu var diyelim. Bu atomların yarsının 14N (nitrojen 14) atomuna dönüşme süresinin 5730 sene olduğunu biliyoruz. Bu sürelerin sabit olduğunu da biliyoruz. Kararsız atomlar kararlı hale gelene kadar devamlı bu şekilde mutasyona, yani bozunmaya uğrar. İşte böyle atomların birbirine dönüşme sürelerini bilmemiz, bize kayaların içerisinde yer alan radyoaktif maddeler yardımı ile yaşını tayin edebilme olanağı veriyor. Buna "Radyometrik Tarihleme" deniyor.

Biliminsaları da taşlardaki uranyum atomlarının, kararlı kurşun atomlarına dönüşmesi ile -yani kaç tane uranyum atomunun kaçı kurşuna dönüşmüş- Dünya'nın yaşı hesaplanabilir.

Ancak Dünya'nın oluşumunda yer alan kayaları bulmamız zor olduğundan, Ay ve göktaşlarından yaş tayini ile Dünya'nın yaşına ulaşabildik. Sistemimizdeki gök taşları Dünya'nın oluşumu ile aynı yaşta olduğu biliniyor. Avustralya'da yer alan Diablo Kanyonu'na 50.000 yıl önce düşen meteoritten parça ile Dünya'nın yaşının en az 4.54 milyar yıl (+/- 70 milyon yıl) olduğu tespit edildi.

Bununla ilgili en güzel anlatım Kozmos belgeselinin 7. bölümünde anlatılmaktadır. İzlemenizi öneririm.

1,506 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
5

Bilim insanları dünyanın yaşını belirlemek için bu yöntemleri kullanır :

  • Taşların kimyasal yapılarını inceler(Tektonik plakaların sürekli hareket halinde olması ve eski taşların dönüşmüş olması bu yöntemi zorlaştırıyor)
  • Radyometrik tarihleme(Bu yöntemde radyoaktif izotopların zamanla başka elementlere dönüşme hızı önemlidir. Var olan elementleri inceleyerek taşların oluşum süresini ortaya çıkaran bu çalışmalar daha doğru sonuçlar çıkmasını sağlıyor.)

Özetle bilim insanları dünyanın yaşını belirlemek için var olan elementleri inceleyerek taşların oluşum süresinden yola çıkarak hesaplarlar.(Dünyanın yaşı 4.54 milyar yıl olarak belirlenmiştir)

837 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Webtekno

Dünya'nın yaşını veya belirli bir jeolojik dönemin süresini saptamak için yapılan çalışmalar İsveçli de Geer tarafından kurulan jeokronoloji adı verilen bilim dalının konusudur. Günümüzde kesin süre ve yaş saptanması konusunda özellikle radyoaktif maddelerin özelliklerinden yararlanmak daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Bu yöntemler uzun ve titiz laboratuvar çalışmaları gerektirir.

Yaş saptama ve süre ölçme işlemleri çok çeşitlidir. Bunlar radyoaktiviteye dayanmayan yöntemler ve radyoaktiviteye dayanan yöntemler olmak üzere gruplanmaktadır. Radyoaktiviteye dayanmayan yöntemlerin yaptığı çalışmalar arasında şunlar yer almaktadır :

1-Farklı mevsimlerde farklı tortullanmaların görülmesi ve bunların incelenmesi

2-Buzul örtülerinin geriye çekilmesi sonucu önlerinde oluşan varv depolarının incelenmesi

3-Devresellik gösteren mikrotabakalaşmalar (Karadeniz'in dibindeki tabakalaşmaların incelenmesi örnek olarak gösterilebilir)

RADYOMETRİK YÖNTEMLER

Bu yöntemde radyoaktif maddelerin zamanla başka maddelere dönüşmek üzere parçalanmalarından yararlanılır. Bu parçalanmanın hızı her radyoaktif madde için belirlidir ve sürekli aynı kalır.Kayada ilksel olarak var olan radyoaktif maddenin yarısının parçalanması için geçen süreye yarı ömür denilir. Radyoaktif maddelerin yarı ömürleri arasındaki farklar yaş tayininde yüksek derecede doğru sonuçlar verilmesini sağlamaktadır.

447 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

1953 yılında, Arizona’daki Diablo Kanyonu’na düşmüş olan göktaşından kalanları inceleyen jeologlar, Dünya’nın yaşını daha kesin olarak belirlemeyi başardılar. California Institute of Technology’den jeokimyager Clair Cameron Patterson, meteordan alınan kurşun izotoplarını inceledi ve Dünya’nın yaşının 4.53 milyar ile 4.58 milyar arasına olduğunu saptadı.

450 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. webtekno Emre ömer zehir 4 ay önceki yazısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşünmek, kimsenin vergilendiremeyeceği tek şeydir.”
Charles F. Kettering