Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Dünyada sadece insan ırkı, ürettiği yiyecek ürünleri, endüstriyel yapılar vs. İle birlikte tamamen yok olsa evcil hayvanların akıbeti ne olur?

Köpek,kedi, inek,koyun,tavuk vb gibi insanın müdahalesi ile vahşi yaşamdan uzun zaman önce koparılan türlerin akibetini soruyorum. Benim tahminim çok kısa bir süre içinde bir çok evcil hayvan türü yok olurdu.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Elbette ürettiğimiz evcil hayvanlar büyük zarar görürlerdi, sonuçta bizim ürettiğimiz besinler ve barınma imkanları ortadan kaybolacaktır. Fakat hayatta kalmayı başaranlar doğal seçilim baskılarıyla evrimlerine devam ederler. Vahşi doğaya daha uyumlu bireyler haline gelirler (eğer hayatta kalıp üremeyi başarırlarsa). Yani büyük bir ihtimal şu anki hallerinden daha farklı canlılara evrilirlerdi. Lakin bazı türler vardır ki insanlar tarafından "şirinlik" için yetiştirilmiştir. Buna örnek olarak Scottish Fold kedileri ve Pug köpekleri verilebilir. Bahsettiğim kedi türünün bir eklem rahatsızlığı var ve bu rahatsızlık yüzünden evlerimizde bile pek aktif bir kedi değildir ve aynı rahatsızlık vahşi doğada avlanmanın önünde bir engel teşkil edebilir. Bu da bu kedilerin soylarının tükenmesine yol açabilir. Benzer şekilde Pugların da burunları, köpek burnu denince akla gelen yapıya göre daha basıktır. Bu basıklık insanlar tarafından yapay seçilim yoluyla son 100 150 yılda yaratılmıştır. Bu basık burun nefes rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Fazla açık olan gözlerinin hasar alma veya enfekte olma ihtimali fazladır. Ayrıca Pugların kafaları gövdelerine oranla büyüktür (diğer köpeklerle kıyaslandığında). Bazı buldog türlerinde de bu böyledir. Bu yüzdendir ki bahsi geçen köpek türleri büyük oranda sezeryan doğumla ürerler.

Uzun lafın kısası evcil havyanların doğaya uyum sağlamayı başaran bireylerin seçilimiyle canlılar farklılaşabilir lakin bu, bütün evcil hayvanların evrimleşeceği anlamına gelmez. Dediğim gibi sadece hayatta kalma ve üremede başarılı olanlar evrimsel süreçte yollarına devam edebilirler.

Umarım bilgilerimi doğru aktarabilmişimdir. Bilgiyle kal güzel insan.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. PetMD Pugların yaygın sağlık sorunlarına genel bir bakış
  2. BBC Scottish Foldlar hakkında genel bir makale
  3. Cumhuriyet Scottish Fold Kedisi Fotoğrafı
  4. Reddit 1880 yılından bir PUG
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Filozoflar, dünyayı hep farklı şekillerde yorumlamaya çalıştılar. Fakat önemli olan, onu değiştirebilmektir.”
Karl Marx