Sorulara Dön
3
Varsayımsal & Hipotetik

Dünya'da hiç gece olmasaydı hayvanlar ve bitkilerde ne gibi değişiklikler olurdu?

Dünyamızın iki güneşin ortasında olsaydı ve hiç bir zaman hiç bir yerinde gece olmasaydı ne gibi değişiklikler olurdu? Örneğin siyah renkli avcılara pek rastlanmazdı ama sizce kamuflaj nasıl olurdu? canlıların renkleri nasıl olurdu? Bitkiler nasıl olurdu? Günebakanların kafası çok karışır mıydı?

2
1,653 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle ışığın bir kütlesi vardır , buna radyasyon da dahil, her maddenin bir ağırlığı var, hiç gece olmasaydı güneş ışınları hep canlılar üzerinde olduğu için hep ışığa ve radyasyona, yani açık söylemek gerekirse itme tepkisi ile karşı karşıya kalırdık , buda canlılar için iyi birşey değil, canlıların doğası gereği desarj olmak zorunda , yani gündüz aldığı ışığı, akşam geri vermekte , 2 yönlü sonuç çıkar ,1.si d vitamini fazlalığı insanda zararlı birşey, biyoloji olarak çökerdik, diğer canlililar bitkiler de öyle , nasıl çiçeği çok sulamak çürütür?çok ışıkta maruz kalmak ta biyolojik kaosa neden olur ,2.si dışsal etki, yani; fiziksel değişimler yaşardık,örneğin kutuplarda çok ışık var , kar yüzünden , eskimoların gözü o yüzden evrimleşmiş , kısaca fiziksel ve biyolojik okuntu kaçınılmaz olurdu, herşeyim azı yarar çoğu zarar :) saygılar...

1,303 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Farklı yıldız sistemlerinde çift güneş sık görülen bir durum. Her ne kadar iki tane yıldızın bulunması herşeyi etkileyecekmiş gibi görünse de, yıldızlar gezegenleri karanlıktan mahrum bırakacak konumlara sahip olamazlar genellikle. Çünkü merkezde konumlanırlar.

Dünya üzerindeki canlılık, merkezde bulunan tek bir yıldız etkisinde gerçekleşmiştir. Kocaman bir evrim süreci tamamen bu sistemin bir sonucudur. Bu nedenle dünyada hiç gecenin olmadığı bir durumda, şu andaki canlılık gelişmezdi. Sirkadiyen ritm, güneşe bağlı canlılığın varlığını devam ettirme ritmidir. Güneşe bağlı gelişim modeli. Karanlığın olmaması durumuna bağlı canlılık gelişimi de gözlenebilirdi belki, ancak soruda günümüzdeki canlılığa ne olurdu şeklinde bir yaklaşım var. Canlılığın hangi aşamasında gündüz-gece ayrımı yok olmaktadır net değil. Canlılığın oluşumu sonrası mutlak gündüz söz konusu olduğunda, sadece gündüz ya da sadece gece aktif olan canlı grupları, sirkadiyen ritmlerinin bozulmasıyla yüzleşmek zorunda kalırlardı. Bundan çok etkilenmeden hayatta kalabilenler, yeni sisteme adapte olmaya başlarlardı uzun vadede. Yine uyum sağlayabilenler hayatta kalabilir, onların gen yapıları geleceğe aktarılır, elenenler yok olurdu.

975 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et