Sorulara Dön
1
Astronomi & Kozmoloji

Dunya ne zaman tip1 medeniyyeti seviyesine ulasacaq?

1
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tip 0'dan Tip 1 Medeniyet seviyesine geçmek, aynı zamanda bir sınav medeniyetler için. Bizim için de. Eğer Tip 1 seviyesine geçene kadar kendimizi yok etmezsek teorik olarak Tip 1'e geçişten bahsedebiliriz. Şimdilik büyük oranda gezegenimize ve kendimiz dışındaki türlere yok edici -kanser karakterli-davranışımız devam etmekte. Yani medeniyet seviyesinin yükseleceği bir anlayışa geçmemize çok var, bu sürenin uzaması oranında medeniyet seviyesinin artması ihtimali, yok olma ihtimalinin önüne geçmekte.

Medeniyet seviyesi sadece enerji kullanımı ile ilgili olmamalı, bilinç gelişimiyle doğrudan alakalı olmak durumunda ki, başka türleri yok etme, doğal kaynakları tüketme, kendisi dışındaki şeyleri harcama konusunda tereddütsüz olma gibi kanserleşmiş karakterli bir medeniyetin olası farklı enerji türlerini keşfetmesinin daha büyük felaketlere yol açmasın. Bilinç seviyesi değişmeden oluşacak yeni teknolojik açılımlar ve astro-keşifler, harcanacak yok edilecek yeni solar sistemler, harcanacak yeni kaynaklar demek olacaktır. Enerji üretme yöntemlerinin değişmesinin nedeni, hem kendi türüne hem de enerjiyi ürettiği doğal ortama ihanet etmeyecek yaşamda kalma şartlarını sağlamak. Fosil yakıtla kendini göz göre göre zehirleyen, en masum varlık denebilecek çocuğa rafine şeker gibi bir zehirin bin türlüsünü hiç acımadan verebilecek cehalete sahip, gezegen atmosferini mahvedecek gaz artıklarını kontrolsüzce bırakan, gaz olmayan atıklarla da denizleri ve deniz canlılarını öldüren bir medeniyetin kendini yok etmeme bilincine ulaşması oldukça zaman alacak gibi görünmekte.

Düşünsel anlamda da çocuk bilincinde olma hali değişmek zorunda. Özellikle varoluş yorumlarının farklarının zenginlik olduğunu anlayabilecek bilinçlere evrilmek zorundayız. Çocukça farklı varlık yorumlarını cehaletle suçlayacak cahilliğe sahip olmamalıyız. Bir başkasının düşünsel - felsefi yönünü kişisel nedenlerle aşağı göremeyeceğimizi anlamadığımız sürece, bizden farklı olanı tehdit olarak algıladığımız - ona karşı kutuplaşacak kapalılıkta kaldığımız sürece, bilinç seviyemiz, varlık yorumumuzun ne olduğunun önemsizleşimesi geçersizleşmesi demek malesef.

Henüz kendisi dışındaki varlık yorumlarını da besleyen seviyeye çıkmamış varlık yorumu, teorik olarak geçersizdir.

İfade ettiklerim ne kadar ütopik geliyorsa, medeniyet atlamamıza o kadar çok var demektir.

1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et