Sorulara Dön
1
Felsefe

Dünya dışı canlıların da bizler gibi yarattıkları müzik türleri mevcut olabilir mi?

Dünya dışı canlılar da müzik dinleyebilirler mi veyahut onların da belirli müzik türleri olabilir mi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Muğlak...olmadığını söyleyemeyiz fakat olmadığını da söyleyemez. Dünya dışı bir canlı,eğer müzik dinliyor ise bizden çokta farklı bir varyasyonu olmayacaktır bu nedenle müzikleri kategorize edecektir(belki).Dünya dışı bir canlının estetik (güzellik) arayışı olmayabilir yahut olabilir de fakat müzik gibi sanatsal şeyler için belirli rahat/sakin refah bir hayat sürmek lazımdır eğer böyle bir canlı varsa cidden sanat ve müzikte iyilerse refah düzeyleri yüksek olmalıdır,böyle bir türün barışçı(uzlaşmacı) ve *mental dengesini koruyabilmiş ve bunu yapamayanlara karşı avantajlı konuma geçebilmiş olması gerekir,tabii ki de kendisini oluşturan parçalar, parçalarla aynı sonucu vermeyebilir;3 tek ve asal bir sayı 7 de aynı şekilde fakat onların birleşimi 10 tek veya asal değildir bu yüzden bütünleyici konuşmak böyle bir durumda biraz absürt ama barışçıl ve mental dengesini koruyabilmiş bir yaşam türü kendi kendini yok etmeyebilir böylelikle diğer türlerle iletişime geçmeye çalışabilirler eğer cidden böyle bir dünya dışı yaşam varsa bizimle de iletişime geçmeye çalışabilir ama şu ana kadar bizimle iletişime geçmeyen dünya dışı bir canlı olmaması müzik dinleme olasılığını içten içe düşürüyor ya da bu canlılar hâlâ yeterli teknolojiye sahip olmayabilirler.barışçıl mental dengesini koruyabilmiş bir tür ise bilim ve teknik gelişimi daha hızlı olacağından bize iki veya daha fazla sonuca ulaştırabilirler müzik sanat gibi estetik şeylerle ilgilenmiyor olabilirler veya dünya dışı bir canlı ne kadar barışçıl mental dengesini koruyabilmiş bir tür olsa da dünya dışı iletişim için yeterli bir gelişmişliği yoktur.çok ilginç bir soruydu ben de ahlakları nasıl olurdu acaba gibi bolca düşünürüm

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Bu konu hakkında kesin bir şey söyliyemeyiz. Farklı bir gezegende yaşayan canlıların zevkleri bizden çok daha farklı olabilir. Ama yinede farklı gezegenlerde yaşayan varlıkların müzik dinlemediğini kanıtlayan bir şey yok elimizde. Yani bu sorunun cevabı şuanlık belli değil.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın