Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Dünya dışı canlıların da bizler gibi yarattıkları müzik türleri mevcut olabilir mi?

Dünya dışı canlılar da müzik dinleyebilirler mi veyahut onların da belirli müzik türleri olabilir mi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Muğlak...olmadığını söyleyemeyiz fakat olmadığını da söyleyemez. Dünya dışı bir canlı,eğer müzik dinliyor ise bizden çokta farklı bir varyasyonu olmayacaktır bu nedenle müzikleri kategorize edecektir(belki).Dünya dışı bir canlının estetik (güzellik) arayışı olmayabilir yahut olabilir de fakat müzik gibi sanatsal şeyler için belirli rahat/sakin refah bir hayat sürmek lazımdır eğer böyle bir canlı varsa cidden sanat ve müzikte iyilerse refah düzeyleri yüksek olmalıdır,böyle bir türün barışçı(uzlaşmacı) ve *mental dengesini koruyabilmiş ve bunu yapamayanlara karşı avantajlı konuma geçebilmiş olması gerekir,tabii ki de kendisini oluşturan parçalar, parçalarla aynı sonucu vermeyebilir;3 tek ve asal bir sayı 7 de aynı şekilde fakat onların birleşimi 10 tek veya asal değildir bu yüzden bütünleyici konuşmak böyle bir durumda biraz absürt ama barışçıl ve mental dengesini koruyabilmiş bir yaşam türü kendi kendini yok etmeyebilir böylelikle diğer türlerle iletişime geçmeye çalışabilirler eğer cidden böyle bir dünya dışı yaşam varsa bizimle de iletişime geçmeye çalışabilir ama şu ana kadar bizimle iletişime geçmeyen dünya dışı bir canlı olmaması müzik dinleme olasılığını içten içe düşürüyor ya da bu canlılar hâlâ yeterli teknolojiye sahip olmayabilirler.barışçıl mental dengesini koruyabilmiş bir tür ise bilim ve teknik gelişimi daha hızlı olacağından bize iki veya daha fazla sonuca ulaştırabilirler müzik sanat gibi estetik şeylerle ilgilenmiyor olabilirler veya dünya dışı bir canlı ne kadar barışçıl mental dengesini koruyabilmiş bir tür olsa da dünya dışı iletişim için yeterli bir gelişmişliği yoktur.çok ilginç bir soruydu ben de ahlakları nasıl olurdu acaba gibi bolca düşünürüm

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. evrimagaci.org *Mental denge

Bu konu hakkında kesin bir şey söyliyemeyiz. Farklı bir gezegende yaşayan canlıların zevkleri bizden çok daha farklı olabilir. Ama yinede farklı gezegenlerde yaşayan varlıkların müzik dinlemediğini kanıtlayan bir şey yok elimizde. Yani bu sorunun cevabı şuanlık belli değil.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, gündelik düşüncelerimizi hassas bir şekilde düzenlemekten fazlası değildir.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder