Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Dünya dışı bulunabilecek muhtemel canlı formları neden bizim "canlılık" tanımımıza uymak zorunda?

Yani biliyoruz ki canlının canlılık özelliği gösterebilmesi için belli özelliklere sahip olması gerekir:sindirim,boşlaltım,organizasyon vs.Bu özelliklerin herhangi birine ya da hiçbirine sahip olmayan formlara nasıl yaklaşacağız? Nasıl bir proses izleyeceğiz?
289 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Çok güzel ve çok haklı bir soru. Evren o kadar büyük ki, sadece içinde bulunduğumuz soluk mavi noktamızdan evrensel canlılık tanımı yapmak biraz hatalı olacaktır. Bu konulardan bahseden bir yayın var. Çağrı Mert Bakırcı'nın Umut Yıldız ile olan uzun canlı yayında bundan da (ve tabii birçok farklı konudan da) bahsediyorlar. Onu kaynaklara ekleyeceğim.

Olabildiğinde genel bir canlılık tanımı yapmamız gerekiyor. Aslında doğada canlı ve cansız diye bir ayrım bile yokken biz kategorileştirmeye çalışıyoruz sadece. Liselerde öğretilen canlılık tanımından ziyade daha genel bir rtanım yapmak için şöyle diyebiliriz. Boşaltım, uyarılara tepki vermek gibi bize özel bir canlılık reçetesi yapmak yerine şimdilik daha genel davranıp "Belli bir organizasyonu olup belli bir iç aktiveteye sahip olma ve bununla entropiye belirli bir süre karşı koyabilme" şu an için bulabildiğimiz en genel tanım. Ha orgaizasyon gibi durumlar olmak zorunda mı? Aslında bilmiyoruz. Canlı veya en azından dünya dışı canlılık benzeri yapılar görsek aslında biraz daha anlamlandırabiliriz. Yani "Canlılığı tam olarak tanımlayamayız ama görsek anlarız." tavrı takınmak daha doğru olacaktır. Bunların sadece bizim koyduğumuz bir kategori olduğunu hatırlamakta da yarar var.

Tüm Reklamları Kapat

144 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Dr Umut Yildiz, et al. Evrende Yaşam Ve Ötegezegenlerde Evrim, Konuk: Dr. Çağrı Mert Bakırcı (Evrim Ağacı). (14 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emir Bayar
Emir Bayar
10K UP
Evrim alanında araştırmacı
Orijinal Soru: Canlılık nedir? (Olsa ki) evrenin dışından yapılan gözleme göre bizim tanımımız geçerli olacak mıdır? Neye göre canlı olan biziz?

Açıkçası bunun cevabını bir insan beyniyle vermek zor. Çünkü daha portre ettiğimiz uzaylılar bile dünyadaki canlılardan alınma ve onlara benziyor. Beynimiz daha önce muhtemelen böyle dış canlıları hiç görmediğinden hissetmediğinden veya kaydetmediğinden algılayamıyoruz. Öyle bilinçler tabi ki olabilir çünkü biz de varız. Bizim canlılık diye adlandırdığımız şey başka gezegenlerde bambaşka şeyler olabilir. Canlılığı dünya dışı ararken ilk su varlığına bakıyoruz ama başka şeylerle beslenen canlılar veya hiçbir şeyle beslenmeyen canlılar da olabilir. Sorduğun sorunun cevabı tamamen hayal gücüne bağlı ve kesin bir cevabını bize benzeyen bir yaşam formu olmadıkça bulmamız yakın gelecekte imkansıza yakın.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close