Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Dövüş sporları beyine zarar verir mi?

1,526 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Arda Öğrenenefe
Meraklı biriyim :)

Eğer ölümcül bir darbe alırsa, evet.

Beyin son derece hassas bir organdır ve kafatası tarafından korunur. Beyin kafatasımız içerisinde sabit bir yapıda değildir, aksine hareketli bir yapıdadır. Kafaya alınan her darbe ölümcül değildir ancak beyne hasar verebilir. Hızlı bir şekilde ileri, geri veya döndürme hareketleri yaşanacak olursa beyin, kafatası içerisinde zedelenebilir ki bu zedelenme bile diffüz beyin hasarına yol açabilir. (Diffüz aksonal hasar.)

Hasar alsanız bile farketmeyebilirsiniz!

Ciddi çarpışma geçirenler ilk incelemede bilinçli ve yara almamış gibi gözükebilirler (Sanırım adrenalinden dolayı). İlk belirtilerin ortaya çıkması 48 saati bulabilir. Darbenin şiddeti, beyine olan hasarı belirleyebilir. Beyin sarsıntısına ve sinirle dokuların zedelenmesine sebep olabilir.

Darbe aldıktan sonra neler olabilir?

 1. Kafatasının keskin çıkıntıları beyinde bulunan damarları kesebilir.
 2. Bu da beyin kanamasına yol açabilir
 3. Şişme ve morarma görülebilir.
 4. Eğer dışarı çıkış yolu açılmazsa beyin içi basınç artabilir, buna bağlı olarak;
 5. Beyin hasarı,
 6. Felç,
 7. İnme,
 8. Koma gibi komplikasyonlar oluşabilir. Hatta ölüme bile gidebilir.

Headway adlı yardım kuruluşundan Luke Griggs, kafa yaralanmaları konusunda "katı kuralları olmadığını" belirtiyor: "Zararsız gözüken bir yaralanma ölümcül olabilir."

Tüm Reklamları Kapat

190 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Michelle Roberts. Kafaya Alınan Darbenin Sonuçları. (31 Aralık 2022). Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2022. Alındığı Yer: BBC Türkiye | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close