Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Dorian Gray efekti nedir?

1,535 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Kitabı Okudum

sadece dış güzelliğin değil, iç güzelliğin de önemli olduğunu; bunu göz ardı edenlerin kepaze bir yaşam süreceklerini anlatan overrated bir Oscar Wilde yapıtı.

————-SPOİLER ALERT———

Tüm Reklamları Kapat

Hikayede bir ressam Dorian Gray adındaki biriyle tanışır. Dorian gray çok ama çok yakışıklıdır. Öyle ki, ressam Dorian Gray’ın portresini çizer ama sergilemeye kıyamaz -baak sen-

Bir gün Dorian portresine bakıop şöyle der: Benim bu güzel cildim bir gün yaşlanacak, ama bu portre ebedi kalacak. Keşke cildim yaşlanmasa, sadece portrem yaşlansaydı. Hikmet bu ya, keşkeleri kabul olur.

Dorian, ressamın arkadaşı lord Henry’den hayata ve gençliğe dair bazı öğütler almaktadır. Bu öğütler, gençliğini yaşayabildiğin kadar dolu yaşa minvalindedir. Derken Dorian bir kızla tanışır ve birbirlerine aşık olup nişanlanırlar. Kız tiyatrocudur. Dorian bir gün onu izlemeye gider ve kız neden bilinmez çok beceriksiz bir oyun çıkartır. Arkadaşlarına mahcup olan dorian kızı terk eder. Kız buna dayanamaz ve intihar eder. Bundan sonra Dorian sadece bohem bir yaşam sürecektir. Lord Henry’den aldığı öğütlerle hayatını yaşamaktadır. Ama kimse Dorian’ı sevmemektedir. Derken portresini yaptırdığı ressam Dorian’ı bulur. Ve ona bu yaşamdan vazgeçmesini söyler. Sinirlenen Dorian bu resimle benim hayatımı mahvettin deyip ressamı öldürür. Ertesi gün de yaşlı portresini bıçaklar, akabinde de bıçağı kendi kalbine saplar.

266 görüntülenme

Kaynaklar

 1. O.Wilde. Kitabın Özeti. (2 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 2 Mayıs 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Oscar Wilde'ın Dorian Gray'in Portresi, edebiyat tarihinde "Fin de Siecle" olarak anılan, kalsizmin yıkılması ve dekadans'ın başlaması döneminin en iyi örneklerinden birisidir. Bu dönemden diğer öne çıkan edebiyat eserleri "Doktor Jekyll ile Bay Hide" , "Bram Stoker's Dracula"dır. Bu edebiyat döneminde işlenen, dönemin tarihi gelişimi (Fransız Ihtilali) ile de paralel olarak krallıklar yıkılıp bireyler ve devlet idaresine bir yönelim oluşmaya başlamıştır. Bu edebiyata da ana kahramanda kırılmalar olarak yansımıştır.

Klasik dönemin iyiyi, güzeli öğütleyen mert kahramanı gitmiş, gece başka gündüz başka, dışardan iyi görünüp içi çürümüş Dorian Gray gibi yeni bir antikahraman ortaya çıkmaya başlamıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Fin de Siecle ile ilgili daha fazla bilgiyi karşılaştırmalı edebiyat profesörü Nevzat Kaya'nın linkteki ders notlarından bulabilirsiniz.

258 görüntülenme

Kaynaklar

 1. N. Kaya. Fin De Siecle: Konular Ve Motifler. (7 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 2 Mayıs 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
Işığı Duyabilir miyiz?
Işığı Duyabilir miyiz?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close