Puan Ver
0
Puan Ver

Doğuştan gelen korkularımız nelerdir?

Birçok yerde "sadece yükseklik ve yüksek ses korkusu doğuştan gelir" deniyor. Vahşi hayvan (yılan/örümcek vb) korkusunu da doğuştan olarak değerlendirenler var. Tam olarak hangi korkular doğuştan?

2
Anonim 0
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Tam olarak hangi korkular doğuştan? Bu sorunun cevabını tam olarak bilmiyoruz. Geri kalanları ise anladığım kadarı ile güzelce araştırmışsın zaten. Doğuştan gelen korkularımız vardır. Aslında korku dediğimiz şey doğuştandır zaten. Doğuştan gelen korkularımızın en temeli de yükseklik (düşme) ve yüksek ses korkusudur.  Bunların temeli çok eski akrabalarımıza kadar dayandıkları için bunlara emin olabiliyoruz. Örneğin yükseklik korkusu üzerine yapılan deneylerde bebeklerin emeklemeye başladıkları andan itibaren düşme tehlikesi olan yerden (eğer fark edebiliyorsa) uzaklaştığını görebiliyoruz. Bu deney kısaca şu şekilde; damalı bir zemin üzerinde ilerleyen bebek bir süre sonra perspektifin düştüğünü, yani daha aşağıda olan bir noktayı, gördüğünde daha fazla ilerlemeyi reddediyor, hatta bu yerin üzerinde cam bir köprü olsa bile (camı tanımadığı için) yürümemekte diretiyor. Aynı deney yavru kediler üzerinde yapıldığında da tahmin edebileceğiniz gibi aynı sonuçları veriyor. Kısacası bu korkumuzu memeli akrabalarımızla paylaştığımızı biliyoruz, belki daha da önce gelişmiş olabilir. Yüksek ses korkusu ile duyma yetisine sahip olan tüm canlılarda ortak olan bir korkudur. Asıl sorun ise bu ikisinin korku olması, muhtemelen fobileri kastederek bu soruyu sordunuz ancak bu durumların bir fobi sayılıp sayılamayacağı kesin değil.
Teşekkür Et
1

Kaynaklar

  1. Kesinlike wikipedia değil biraz öyle gerçi
  2. bahsedilen deney

Merhaba. Sanıyorum hiçbir korku doğuştan gelmez. Korku sonradan öğrenilen bir şeydir. Bir bebek kendini balkondan atabilir, sobaya değebilir çünkü öleceğini veya zarar göreceğini bilemez, düşünemez. Fakat bir kere yüksekten düştü mü canını acıtacağını bildiğinden yapmaz. Hatta koşullu şartlanmayla normalde korkunç olmayan şeylerden bile korkutabilirsiniz. Koşullu Şartlanmayı mutlaka araştırınız... İyi günler...

Teşekkür Et
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer insanların düşündüklerini sanmalarına neden olursanız size aşık olurlar; ancak eğer onları gerçekten düşündürürseniz, sizden nefret ederler.”
Don Marquis
Geri Bildirim Gönder